Protože Habermannův mlýn inspirovaly skutečné události z konce druhé světové války, objeví se Krnováci na plátně v uniformách německé armády. A objeví se v nich ve čtvrtek 25. listopadu také přímo v kině Mír na krnovské premiéře. Před zahájením promítání vypukne v 17.30 hodin velká show, která se volně inspirovala některými bojovými scénami z Habermannova mlýna.

Komparzisté z Maxima se při natáčení mohli ledacos přiučit od skutečných mistrů, jakými jsou režisér Juraj Herz nebo filmové hvězdy Karel Roden, Jan Hrušínský a Oldřich Kaiser. Pro krnovské diváky si připravili scény, které věrně navodí dusnou atmosféru protektorátu. Tehdy si ani při návštěvě kina nikdo nemohl být jistý, co ho ve společnosti plné nacistů, udavačů, esesáků a gestapáků může potkat.

„Tato akce divákům přiblíží, jak vypadalo natáčení filmu i atmosféru strachu, ve které se děj odehrává. Přijedou nás podpořit kamarádi z jiných klubů, takže celkem náš tým bude mít asi dvacet lidí. Některé pasáže budou asi dost hlučné, proto nezaškodí, když si diváci pro jistotu vezmou s sebou do kina i vatu do uší,“ prozradil k chytanému programu Pavel Sluka z Krnova, který si zahrál esesáka.

Přestože milovníci válečné historie z KVH Maxim běžně oblékají uniformy SS i wehrmachtu a mají ve svých depozitářích řadu exponátů s hákovými kříži i dalšími symboly německého národního socialismu a třetí říše, rozhodně odmítají nacistickou ideologii a důrazně se distancují od neonacistických hnutí.

„Žádný film o druhé světové válce se bez hákových křížů neobejde, ale určitě nejde o propagaci nacismu nebo obdiv k této zrůdné ideologii. Lidem z Maxima jde o poznávání válečné historie se vším, co k ní patří. Na svých akcích jednou vystupují jako Němci, jindy jsou zase rudoarmějci nebo třeba vojáci z napoleonských válek,“ uvedl vedoucí kina Mír Pavel Tomešek.

Členové Maxima si už opakují němčinu, aby také vojenské rozkazy během ukázky byly historicky přesné. Účast přislíbil také jejich kolega psovod, aby dusná atmosféra protektorátu byla na plátně i ve vestibulu kina. Některé rekvizity ze sbírek členů Maxima i z natáčení filmu Habermannův mlýn jsou už dnes vystaveny ve vestibulu kina Mír. K těm nejcennějším patří dvě motorky, které za války sloužily německé armádě.

„Motorky DKW NZ z roku 1938 a BMW r 72 z roku 1940 nám na výstavku v kině půjčili naší členové Jaroslav Houžva a Milan Surovec. Divákům se také chystáme místo týdeníku promítnout krátký film se záznamem z našich akcí v jiných městech. Chceme Krnovákům představit část své techniky, zbraně a co vlastně umíme. Možná to bude inspirace pro další akce v Krnově.

Dokázali bychom například pro výročí osvobození Krnova připravit ukázku bojových operací, dokážeme sehnat třeba i tanky a letadla, vše je však otázka financí a podpory občanů i vedení města. Je to námět, zda by chtěli takovou akci v Krnově zažít,“ uzavírá Pavel Sluka. Pokud bude mít vystoupení na premiéře u diváků úspěch, jsou připraveni pánové z KVH Maxim akci zopakovat v sobotu. Kino Mír hraje film až do prosince.