Sportovní gymnázium ve Vrbně nemusí zřizovatel oproti jiným školám nikterak nadstandardně dotovat. Kraj totiž jako zřizovatel školy platí provoz školy, platy učitelů a učební pomůcky spojené pouze s běžnou gymnaziální výukou tak, jako všem gymnáziím v kraji.

„Přímá dotace na sport ze strany ministerstva činí pro letošní rok 2 283 tisíc korun. Ministerstvo školství si sice nějakou dobu pohrávalo s myšlenkou, že byvšechna sportovní gymnáziapředalo krajům, ale právě kvůli jejich nadregionálnímu charakteru od toho posléze upustilo,“ vysvětlila ředitelka Michaela Hradilová.

A proč taky rušit školu, do jejíhož prvního ročníku vyššího gymnázia se přihlásilo pro příští školní rok třiatřicet žáků, z toho sedmnáct do oboru sportovní příprava a patnáct do všeobecného oboru. „Několik volných míst ale máme do primy nižšího gymnázia,“ připomněla Michaela Hradilová.

Škola vychovává reprezentanty

Podobných sportovních gymnázií je v republice patnáct, v kraji jen ve Vrbně pod Pradědem a v Ostravě. „Máme zařazeno obojí lyžování, biatlon, cyklistiku a orientační běh, Ostrava se zaměřuje na atletiku, plavání a kolektivní sporty. Výborně se díky tomu doplňujeme a společně pokrýváme poptávku nejen v kraji,“ uvedla ředitelka Hradilová.

V letošním roce se vrbenští gymnazisté pyšní osmapadesáti sportovci, desíti reprezentanty znichž dva jsou mistry Evropy. Mnozí další jsou mistry republiky a vítězi dalších jednotlivých závodů. „V současné době vyučujeme i dospělé ve druhém ročníku večerního gymnaziálního studia, které ukončí maturitou. Navštěvují ho zájemci i z Krnovskaa Osoblažska a bruntálský úřad práce podporuje i otevření studia dálkového či distančního,“ doplnila Hradilová.

Škola vychovala mezi jinými bývalé reprezentanty a dnes trenéry lyžaře a orienťáka Lubomíra Tomečka mladšího či sjezdaře Tomáše Hvoreckého.

„Myslím si, že vše výše uvedené dokumentuje opodstatněnost naší existence. Nabízíme žákům výborně zorganizované spojení výukyse sportovní aktivitou na kvalitní úrovni. Úspěšnost v přijímacím řízení na vysoké školy byla v roce 2008/2009 téměř třiadevadesát procent,“ uzavřela ředitelka.

V sezoně 2008/2009 na mistrovství světa či Evropy školu reprezentovali
Karolína Kloučková - sjezdové lyžování
Filip Válek, Barbora Pilcová - lyžařský orientační běh
Michaela Králová - orientační závod na horském kole
Jiří Panáček - Kumite
Lubomír Petruš, Matěj Lasák, David Dvorský, Milan Svoboda, Daniel Dlužanský - cyklistika, cyklokros, dráha