Řidič s neplatným lístkem v ruce marně přemlouval strážníky, ať na parkovací automat aspoň umístí cedulku „mimo provoz“.

Městská policie Olomouc dala tomuto řidiči (a autorovi tohoto textu) na vybranou ze dvou možností. Buď zaplatí pokutu za neuhrazené parkovací poplatky nebo se v rámci přestupkového řízení pokusí své důkazy o poruše automatu předložit k přezkoumání příslušnému správnímu orgánu. Kontrola pokaženého automatu olomouckými strážníky přímo na místě? Nepřichází v úvahu!

Cesta z Hvězdy na Ovčárnu neproběhla podle plánu. První kyvadlový autobus uvízl v hlubokém sněhu a uvěznil dva další, které jely za ním. 5. února 2023
Týmová spolupráce pod Pradědem: cestující tlačili svůj autobus

Víra v bezporuchovost parkovacího systému byla u strážníků silnější než svědectví řidiče, který před chvílí za parkování poctivě zaplatil, ale automat mu vydal bezcenný doklad se včerejším datem.

Vhodil stovku, na lístku bylo 40 Kč

Řidič, který 9. února 2023 kolem 9.30 přijel z Krnova do Olomouce, odstavil své auto na Vídeňské ulici. Parkovací automat se mu od pohledu zdál podezřele ošuntělý. Místní ho ale ujistili, že funguje, protože každou chvíli do něj někdo hází peníze.

Vhodil tedy sto korun. Vypadl sice parkovací lístek s vytištěnou cenou 40 korun, ale stálo na něm, že opravňuje k parkování až do 17 hodin. Řidič umístil lístek za přední sklo s tím, že až v Olomouci vyřídí neodkladné pracovní záležitosti, ze zvědavosti požádá strážníky o vysvětlení, jak údaje na lístku interpretovat.

Řidiči projíždějící Krnovem se z dopravních značek dozví nadmořskou výšku Pradědu i frekvenci Českého rozhlasu. Na nový automatický radar v Krásných Loučkách je ale žádná značka neupozorní.
"Měřený úsek" je v Kostelci, ale v Loučkách tato značka řidičům schází

Včerejší datum na čerstvém lístku řidič přehlédl. Všiml si ho ale v době jeho nepřítomnosti kolemjdoucí strážník. Nalepil na okénko auta předvolání na služebnu Městské policie Olomouc, kam se řidič stejně chystal. Byl zvědavý, jak placené parkování v Olomouci funguje. Vhodím stovku a dostanu lístek za 40 korun? S tak neobvyklým systémem placení parkovného se dosud nesetkal.

Počasí způsobilo zásek v automatu

V parkovacím automatu ve Vídeňské ulici se 8. února, možná i dřív, vlivem vysoké vzdušné vlhkosti a mrazů zasekl první lístek. Nejdřív řidiči po vhození mincí žádný parkovací doklad neobdrželi. Těm, kteří do automatu vhodili peníze později, vypadl náhodně „vylosovaný“ cizí parkovací lístek. Automat vydal starý doklad některého ze zoufalců, kteří do něj házeli peníze včera nebo třeba před hodinou. Řidiče, který se vydal na Městskou policii Olomouc ohlásit poruchu parkovacího automatu ve Vídeňské ulici, strážníci považovali za nedůvěryhodného svědka. Parkovací automaty jsou přece bezporuchové a řádně zkontrolované. Kdo tvrdí opak, tak se buď mýlí nebo lže.

Řidič provedl ověřovací experiment

Řidič už v televizi viděl pár detektivek. Věděl, že kriminalisté v případě pochybností o pravdomluvnosti svědka mohou provést ověřovací vyšetřovací experiment. Co kdyby za asistence strážníků hodil padesátikačku do automatu, zmáčkl tlačítko, a hned se uvidí, jestli vypadne správný nebo chybný lístek. V detektivkách se tomu říká experiment za účelem poznání a dokázání skutkového stavu věci.

Lidé v sobotu 4. února 2023 ráno během cesty do Jeseníků čelili sněhové vánici.
VIDEO: Bílá tma a dobrodružná cesta do Jeseníků, lidé čelili sněhové vánici

Olomoučtí strážníci ale odmítli na „vyšetřovacím experimentu“ participovat. Řidič se tedy sám ze služebny městské policie vydal s fotoaparátem k parkovacímu automatu na Vídeňské. Zdokumentoval, jak po vhození platné mince vypadl neplatný parkovací lístek. Bude to už dostatečný důkaz? Na základě předložené fotodokumentace olomoučtí strážníci navrhli, že „přestupek“ nebudou řešit pokutou ani správním řízením, ale domluvou řidiči.

Domluva svědkovi? To snad ne!

V takové situaci už rozrušený řidič na strážníky zvýšil hlas. „Klidně si to vyřešte pokutou nebo správním řízením, ale s výrobcem parkovacích automatů nebo s tím, kdo zodpovídá za jejich provoz. Ne se mnou. Já jsem přece svědek, který na vaši služebnu přišel oznámit poruchu automatu. Jsem tady v pozici oznamovatele, který vám právě předložil další důkaz o pravdivosti své výpovědi. Není moje vina, že mě z recepce městské policie poslali rovnou na přestupkové oddělení. Já jsem ve vrátnici žádal o rozhovor s někým, kdo má na starosti poruchy a kontroly parkovacích automatů,“ snažil se řidič přesvědčit strážníky, aby se už konečně někdo kompetentní začal zabývat fotodokumentací z jeho ověřovacího experimentu.

Trvalo dlouho, něž se „přestupkoví“ strážníci odhodlali přizvat k jednání kolegu, který má v gesci parkovací přístroje. Ten jedním okem mrkl na fotodokumentaci z ověřovacího experimentu a hned pochopil, že tady něco nehraje. Bez zbytečných vytáček se vydal na Vídeňskou ulici opravit zásek v parkovacím automatu. Dokonce na místě zastihl další svědkyni, která nedostala z automatu platný parkovací lístek.

Politováníhodné nedopatření

„Naše instituce se vám mými ústy co nejsrdečněji omlouvá za toto politování hodné nedopatření, ke kterému dochází maximálně jednou za deset let!“ parafrázoval Chocholouška specialista na parkovací automaty po návratu z Vídeňské na služebnu Městské policie Olomouc. Smích konečně uvolnil napětí a dusnou atmosféru. Omluva byla přijata.

Jeseníky hlásí ideální sněhové podmínky a plná parkoviště v lyžařských střediscích. 28. ledna 2023
Jeseníky: ideální sněhové podmínky, ale přeplněná parkoviště

Vtip, humor a upřímná omluva jsou mezi gentlemany tou nejlepší náplastí na všechna předchozí nedorozumění. Také strážníci z přestupkového oddělení se za svůj necitlivý postup omlouvali. Dokonce i řidič se strážníkům omluvil, že na ně v rozrušení asi zvýšil hlas trochu víc, než bylo na místě.

Vzájemná omluva a konstatování, že všichni jsme jen chybující lidé, byla happyendem tohoto příběhu. Všichni aktéři se poučili. V životě strážníka mohou nastat situace, kdy svědek vypovídá pravdivě, a kdy jinak bezporuchové parkovací automaty utrpí zásek.