Bůhví proč vlekař Pavel Štangler nevyužil velkorysé nabídky koupit za babku pozemek pod svou vlastní sjezdovkou. Asi v tom osudném okamžiku v něm zvítězil skrblík nebo naivka, který doufal, že mu nový majitel pozemků umožní provoz vleku zadarmo, jak tomu bylo dosud. Ušetřil pár tisícovek, ale nepočítal s tím, že pozemek pod jeho vlekem koupí Karel Kocourek, který už vymyslel nejedno furiantství.

Například když město Krnov odmítlo Kocourkovi přispět na opravu asfaltky, která vede k jeho vleku a k jeho penzionu Šelenburk, rozhodl se spravit silničku na vlastní náklady a pak ji přehradil závorou. Uzavření cesty, která odjakživa Krnovákům sloužila jako veřejná komunikace, naštvalo hodně lidí. Kauzu Kocourkova závora řešila rada, zastupitelstvo i odbor dopravy.

Všichni došli ke stejnému závěru: byla nejspíš chyba zprivatizovat jednu ze dvou přístupových cest na Cvilín, ale už se s tím nedá nic dělat. Závora je na soukromém pozemku a soukromý majetek je nedotknutelný.

Na čí straně je zákon a právo?

Ve Vraclávku se to ale s nedotknutelností soukromého majetku zase až tak vážně nebere, takže zde Karel Kocourek i se svým strategickým pozemkem pod cizím vlekem narazil. Nezávisle na tom, zda je zákon a právo na straně Kocourka nebo Štanglera, a bez ohledu na to, jak jejich spor rozsoudí soudci a úředníci, zatím vždy měl poslední slovo Neznámý pachatel.

Podobně jako Zorro Mstitel inkognito pomáhal utlačovaným, Neznámý pachatel z Vraclávku tajně pomáhá Pavlu Štanglerovi. Občas z pozemku na sjezdovce vytrhá Kocourkův budoucí les, jindy mu zboří a spálí oplocenku nebo přeparkuje náklaďák zazimovaný pod vlekem. Tam, kde bere zákon do svých rukou Neznámý pachatel, končí pravomoc policie, úřadů i soudů.

Ještě že máme Neznámé pachatele

Než ale odsoudíme podnikatele Štanglera, který provozuje svůj vlek jen díky zásahům Neznámého pachatele, měli bychom si připomenout jeden starší případ. Dokonce i tak úctyhodná instituce, jakou je krnovská nemocnice, postavila spojovací koridory mezi budovami jen za pomoci Neznámého pachatele. Chudák dub. Pamatujete si na něj?

Dvousetletému zelenému velikánovi bylo houby platné, že má na své straně zákon, protože investor měl na své straně kromě krnovských zastupitelů také Neznámého pachatele s motorovou pilou. Než odsoudíme Pavla Štanglera za praktiky ze světa dravého podnikání, měli bychom objektivně přiznat, že na služby Neznámého pachatele spoléhají také úctyhodné státní organizace. Bohužel žijeme ve světě, kde právní problémy nejefektivněji řeší Neznámý pachatel a kde auta opilých policistů řídí Osoba blízká.