Předsedkyně spolku Krajina břidlice Alena Zemanová uvedla, že vyhlášením Národního geoparku Krajina břidlice se završily mnohaleté aktivity obcí, neziskových organizací i fyzických osob v části území pohoří Nízký Jeseník.

„Je to ocenění práce mnoha lidí. Vznikem spolku Krajina břidlice v roce 2019 se podařilo sjednotit roztříštěné propagační aktivity v oblasti Nízkého Jeseníku. Základními principy fungování spolku jsou spolupráce a vzájemná podpora,“ poznamenala Alena Zemanová.

Turisty láká do Meziny Lávový proud, který vytvořila Venušina sopka, i ten dřevěný, který vyřezal František Nedomel z modřínu.
Lávový proud i sopka. V Mezině na Bruntálsku najdete unikátní přírodní útvary

Upozornila, že jedinečnost Krajiny břidlice spočívá v pohornické krajině, která vznikala těžbou břidlice po dobu několika staletí.

„Nejpřitažlivějším tajemstvím Krajiny břidlice jsou desítky starých dolů na břidlici, ohromujících dokladů lidské práce. Podzemí ukrývá dlouhé klenuté chodby vyskládané z břidlic, malé i nepředstavitelně velké dobývací komory, kilometry vyražených štol,“ pokračovala Alena Zemanová.

 Krajina břidlice:

Člen spolku Lumír Moučka doplnil, že Krajina břidlice měla dlouhodobý vývoj. „První projekty vznikaly na Budišovsku, Vítkovsku a Odersku. Dnes aktivně spolupracuje také Jakartovicko, Bruntálsko a další oblasti. Podařilo se nám také založit vědeckou radu vedenou odborníky na geologii, historii, cestovní ruch, přírodu, hornictví, stavební a technické památky. Jsme na začátku a čeká nás hodně zajímavé práce," sdělil Lumír Moučka.

Sopku Malý Roudný zastínil populárnější bratr Velký Roudný. V sedle mezi nimi vede silnice do Křišťanovic.
TIP NA VÝLET: Malý Roudný, opomíjená sopka na Bruntálsku, kam turisté nechodí

Jedním z plánů je například zpřístupnění další části hornického díla Flascharův důl v Odrách. Starosta Oder Libor Helis pro Deník nedávno uvedl, že je zatím zpřístupněno asi 25 procent chodeb, dalších 25 procent lze ještě zpřístupnit. „To už nebude pro běžné turisty, bude fyzicky i psychicky náročné,“ podotkl Libor Helis.

„Pokusíme dochované relikty po bývalé těžbě ochránit a seznámit veřejnost s překotným a mnohdy i tragickým vývojem oblasti. Chceme povzbudit hrdost místních obyvatel na svou domovinu a návštěvníkům ukázat krásy a zajímavosti Krajiny břidlice,“ uzavřela Alena Zemanová.

Razová leží na břehu Slezské Harty. Jako jedna z mála obcí má k dispozici přístav i letiště.
Bruntálská rarita: Razovské tufity u Slezské Harty jsou ojedinělé v celé Evropě

Území Krajiny břidlice se nachází na ploše pohoří Nízký Jeseník. Severozápadní okraj geoparku lemuje pohoří Hrubý Jeseník a jihovýchodní sníženina Moravská brána, severovýchodní okraj je vymezen městem Opava a jihozápadní městem Olomouc. Přesné vymezení hranic geoparku je dáno zejména kritériem – těžba a zpracováním pokrývačské břidlice. Z důvodu celistvosti území a významných geologických zajímavostí je do území geoparku zahrnuta také Bruntálská vrchovina, pro kterou těžba břidlice typická není.