„Lidé s sebou na Osoblažsko přivezli kulinářské zvyklosti různých regionů, přivezli si je mezi sebou a navíc se díky otevření hlanic stále víc inspirují u polských sousedů. Lze očekávat, že původní recepty si postupem času na Osoblažsku různě upravovali a vylepšovali. Co z toho vzešlo, to má definovat gastronomický festival chutí," představila osoblašská specifika Martina Jalamasová, manažerka projektu Ochutnej Osoblažsko.

Loni se první ročník gastrofestivalu odehrál přímo v Osoblaze, letos proběhne v sobotu 14. září od 14 hodin na hřišti TJ Vysoká-Pitárné. Loni zde nabízelo nejrůznější regionální dobroty 14 soutěžních stánků, letos jich ve Vysoké bude ještě víc. Vysoká získala tu čest hostit druhý ročník díky tomu, že její stánek pod vedením Vlasty Křížkové se loni stal absolutním vítězem.

„Z loňských receptů, které soutěžící uvedli na svých přihláškách, vznikl výběr, který bude nabízen návštěvníkům ve stánku pořadatele. Ve vysoké se utká 16 soutěžních stánků ze sedmi obcí. Jeden stánek bude také patřit polským hostům z gminy Lubrza. Vařit budou zástupci neziskových organizací z obcí Osoblažska. Do soutěže se zapojí i zástupci střední zemědělské školy z Města Albrechtic. Některé stánky obsadí i jednotlivci z řad občanů," představila účastníky gastrofestivalu Jalamasová.

V doprovodném programu se návštěvníci mohou těšit na vystoupení dětí z Hlinky, žen ze Slezských Pavlovic a se svým vlastním programem se návštěvníkům představí také občanské sdružení Přemyslovský dvůr ze Slezských Pavlovic. Doprovod zajistí Zdeněk Břicháček z Města Albrechtic, který také se svou rodinnou kapelou Rock Girls and Man bude hrát k tanci i poslechu až do 22 hodin.

Fotbaloví fanoušci se mohou těšit na zápas mezi mužstvy Vysoké a Třemešné. Děti i dospělé čeká utkání v pojídání polévky kávovou lžičkou. K vidění budou i paličkářky z Osoblahy, které představí toto tradiční řemeslo. Před válkou v Osoblaze fungovala dokonce škola vyučující paličkování. Návštěvníky čekají upomínkové předměty z Ateliéru Drak i zdobené perníčky a košíky. Děti se mohou povozit na koních nebo vyřádit na trampolíně.

Kromě vstupenky dostane návštěvník kartičku opravňující ho k ochutnání nabídky v šestnácti soutěžních stáncích. Návštěvník nacpaný z degustací na kartičce označí stánek, ve kterém mu nejvíc chutnalo.

„Hodnocení stánků bude ukončeno v 17 hodin a pak proběhne vyhlášení vítěze, který převezme putovní pohár od loňské vítězky. Příští ročník gastrofestivalu se bude samozřejmě konat v obci s vítězným stánkem. Výtěžek ze vstupného bude rozdělen rovným dílem mezi zúčastněné stánky, aby jim byly alespoň částečně pokryty náklady," uzavřela Jalamasová.