Proč je sv. František z Assisi tak oblíbený světec? Ve 13. století spojil upřímnou víru s chudobou a připomínal, že zvířata, stejně jako lidé, jsou boží stvoření. Svým následovníkům ukázal, jak se odevzdat do rukou božích. Františkáni se neuzavírají v klášterech, ale pracují s mládeží a předávají svou spiritualitu. Díky františkánům známe například tradici křížové cesty nebo zvyk vánočních jesliček.

K františkánům patří také řádoví bratři minorité, kteří jsou majiteli a správci poutního místa na Cvilíně. Česká provincie řádu minoritů pořádala první FSM na Cvilíně v roce 1997.

Karlova Studánka byla plná ovcí, kolovrátků a vlněné módy. Jarmark měl upozornit, že ovčí vlna není odpad, ale surovina.
Atrakce v Karlově Studánce: stříhání ovcí a předení ovčí vlny

„Na Cvilíně se shromažďuje mládež, aby po vzoru sv. Františka hledala Boha ve svém životě. Častokrát se stávalo, že FSM bylo první hlubší setkání s Bohem, s církví, s evangeliem pro ty, kteří hledají pravdu, pro lidi, kteří hledají smysl vlastního života,“ popisují význam FSM organizátoři.

Kromě bohoslužeb a modliteb jsou na programu přednášky, diskuse, koncerty i výlety.

Františkánské setkání mládeže se na Cvilíně koná už 23 let.  Pětidenní program ve františkánském duchu organizuje Česká provincie řádu minoritů.Zdroj: Deník / František KubaFrantiškánské setkání mládeže se na Cvilíně koná už 23 let. Pětidenní program ve františkánském duchu organizuje Česká provincie řádu minoritů.Autor: Deník / František Kuba

SVĚDECTVÍ: JAK SE STAL FRANTIŠKÁNEM

Pozoruhodné osobní svědectví může podat hlavní organizátor letošního FSM Vladimír František Hubálovský. Františkánského setkání na Cvilíně se poprvé zúčastnil v roce 2002. Pochází z Bruntálu, kde vystudoval gymnázium a rozhodl se pokračovat studiem historie na Slezské univerzitě v Opavě.

Tereza Hlůšková po vynesení verdiktu
Poslanec Michal Ratiborský z Krnova se vrátil z Pakistánu

„Tam na Cvilíně jsem se poprvé osobně setkal s bratry minority a muži řeholníky vůbec. Velmi mě oslovila jejich bezprostřednost, spontánnost, radost a pokoj, které z nich vyzařovaly,“ popsal Hubálovský své osudové setkání s komunitou františkánů na Cvilíně pro web minorite.cz.

Vladimír František Hubálovský se historikem nestal. V roce 2008 složil své první řeholní sliby a začal studovat teologii. Františkánský způsob života symbolizují tři uzly, které připomínají tři řeholní sliby: poslušnosti, chudoby a čistoty. Studoval na Slovensku, působil v Polsku a dnes žije v klášteře v Jihlavě. V červnu 2017 sloužil v rodném Bruntálu primiční mši jako čerstvě vysvěcený kněz.

Ilustrační foto.
K pivovarům, které zrušily PET lahve, patří i Nachmelená opice