Od pátečních ranních hodin probíhá v Krnově mezinárodní workshop s účastí partnerských měst. Mezi ta patří polský Minsk Mazowiecki, německý Karben, litevský Telšiai a francouzský Saint Egrève.

Setkání partnerských měst bude věnováno Místním agendám 21, což jsou systémy, jak zapojit občany do důležitých rozhodovacích procesů.
Workshop bude zahájen v pátek 24. dubna v 9.30 hodin ve Flemmichově vile prezentací Místních agend 21 v partnerských městech a následnou diskusí o tom, nakolik má v jednotlivých státech veřejnost možnost zasahovat do věcí veřejných.

„Porovnáme, jaké podpory se těmto aktivitám dostává v jednotlivých státech a pokusíme se hledat optimální model na základě porovnání dobrých příkladů v partnerských městech. Cílem workshopu je vytvoření společného projektu spolupráce při zapojování veřejnosti do rozhodování o udržitelném rozvoji měst. Chceme zjistit, co se v partnerských městech osvědčilo a co ne,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí a členka MA 21 Krnov Rostislava Rollerová.

Workshop finančně podpořil Brusel

Kromě workshopu se zahraniční účastníci v sobotu 25. dubna aktivně zúčastní Tradičního jarmarku na Hlavním náměstí pořádaného u příležitosti Dne Země, kde se představí prostřednictvím propagačních materiálů Místní agendy 21.

Čeká je také prohlídka Krnova, návštěva rekreačních zařízení na Cvilíně a Ježníku, která byla vybudována za spolupráce s veřejností, nebo také výlet do Karlovy Studánky. Uspořádání workshopu podpořil Brusel částkou 3600 euro.

Místní Agenda 21 (MA21) je model, jak obce, města či regiony mohou zavádět principy trvale udržitelného rozvoje do praxe. Cíle jsou definovány ve spolupráci s občany a organizacemi v daném místě. Místní agenda 21 v Krnově pracuje od roku 2000.