Zdenek Svánovský v Bruntále absolvoval základní školu i gymnázium, v současnosti působí v Olomouci. Mnohé prozradí název výstavy: Barvy čtyř kontinentů.

Toulavé boty Zdenka Svánovského od celkem běžných destinací, jako jsou slovenské a rakouské hory, Norsko, Kanárské ostrovy, Madeira či ostrovy Jadranu přivedly až do odlehlých míst planety, kam už jen tak běžně Evropané na dovolenou nejezdí. Díky tomu, že svůj cestovatelský koníček Zdenek Svánovský spojil s fotografováním, mají zájemci jeho zážitky jak na dlani prostřednictvím fotografických deníků na stránce http://www.zdenkuv-web.wz.cz. Představuje fotografie z cest po Etiopii, Blízkém východě, Venezuele, Mongolsku, Maroku, Kamčatce, Sumatře nebo z výprav na Kavkaz či Krym.

„Představujeme s kamarádem Václavem Müllerem fotografie zachycující atmosféru, náladu a krajinu exotických zemích, ale současně se snažíme lidem ukázat, že neopakovatelné okamžiky mají také hned za humny. Můžeme na našich výstavách a v budoucnu snad i besedách lidem nabídnout tématiku jednotlivých zemí, ale třeba i něco o gastronomii, vinařích, vinných sklepech a vinicích. Pro Krnov jsme si vybrali široké téma Barvy čtyř kontinentů,“ uvedl Zdenek Svánovský, který má za sebou opravdu rušný cestovatelský rok.

Na začátku roku 2010, kdy se televizní reportéři na celém světě učili vyslovit slovo Eyjafjallajökull, se Zdenek Svánovský i Václav Müller vydali na Island, aby na vlastní oči viděli slavnou sopku, která narušila leteckou dopravu v celé Evropě. Pak se Zdenek Svánovský vydal na Blízký východ poznávat Egypt, Sinaj, Izrael, Jeruzalém a Jordánsko. V listopadu si přivezl úžasné fotky z národních parků, hor a historie Etiopie. Z této cesty pochází úchvatná fotka černošského anděla strážného s kalašnikovem, kterou Zdenek Svánovský rozeslal přátelům jako novoroční PF.

PODÍVEJTE SE NA PŘÁNÍ ZDE

„Podle toho drsného chlápka se samopalem to může vypadat, jako že jsme byli někde ve válečné zóně, ale ve skutečnosti takto vypadají strážci národního parku Simien, afričtí rangeři. Je to relativně klidná oblast, takže ten samopal nemají ani tak na ochranu před leopardy, únosci a vzbouřenci, ale spíš jako odznak své autority a symbol svého postavení ve společnosti. Mnozí z nich sice původně bojovali ve válce Etiopie se sousední Eritreou, ale v současnosti se tam už delší dobu nestřílí,“ prozradil Svánovský, podle kterého čeští turisté ocenili na doprovodu samopalníků zejména to, jak dokázali umravnit skupiny zvědavých dětí, které se na Evropany sesypou snad v každé vesnici.

„V Etiopii sice potkáte plno srdečných a příjemných lidí, ale občas je té pozornosti až příliš. Bohužel fotky z Etiopie teprve čekají na zpracování na velký formát, takže v Krnově představíme fotografie z předchozích akcí. Ostatně nádherná Etiopie by si určitě zasloužila samostatnou výstavu. A bylo by opravdu škoda nevystavit třeba Václavovy Islandské koně – fotku, která postoupila do finále fotografické soutěže prestižního cestovatelského časopisu Koktejl. Sami organizátoři si ji neoficiálně přejmenovali na Rocková kapela, to kvůli unikátnímu rozestavení fotografovaných objektů. Teď tato fotka putuje po celé republice,“ prozradil k chystané výstavě Svánovský, který zatím cestovatelské plány pro rok 2011 nemá ujasněny.

Foťák je pryč i s unikátními fotkami

Než si začne plánovat další cesty, musí se nejdřív vyrovnat s citelnou ztrátu, která ho potkala, když přišel o svůj osvědčený foťák. Přišel o něj opravdu kuriózně při výstupu na biblickou Mojžíšovu horu Jabal Musa, kterou každý zná z Bible, protože tam bylo lidstvu předáno Desatero. „Já jsem vyšel na Mojžíšovu horu už v noci, abych na vrcholu stihl svítání.

Je to hora vysoká přes dva tisíce metrů a před tím jsem dva dny v kuse nespal, takže jsem byl už dost vyčerpaný. Těsně pod vrcholem jsem si chtěl odpočinout, ale zavřely se mi oči, krátce jsem zdřímnul a pak jsem v rozespalosti pokračoval dál bez foťáku. Po pěti minutách mi to došlo, vrátil jsem se, ale foťák už byl pryč. Je paradoxem, že zmizel v místech, kde lidstvo dostalo slavné přikázání NEPOKRADEŠ,“ vzpomíná na nepříjemnou zkušenost Zdenek Svánovský. Naštěstí stejnou lokalitu před pár lety navštívil i Václav Müller, takže například snímky z kláštera sv. Kateřiny návštěvníci krnovské čajovny Ninive určitě na výstavě uvidí.

Výstava Barvy čtyř kontinentů začíná v krnovské čajovně Ninive vernisáží 29. ledna v 18 hodin. Fotky Zdenka Svánovského a jeho cestovatelského souputníka Václava Müllera doprovodí koncert Karolíny Kamberské, kterou mnozí znají z projektu Sestry Steinovy.

>> POZNÁMKA FIDELA KUBY

Guru, který nám prozradil, o co tady jde

Už se nemůžu dočkat, až v Krnově představí své cestovatelské zážitky Zdenek Svánovský. Se Zdenkem jsme se poznali jako školáci a v dospívání nás ovlivnil stejný guru – vedoucí bruntálského herpetologického oddílu Ivan Zwach. Při expedicích na Slovensko, do Rumunska a do Bulharska nám celé dny povídal nejen o hadech, želvách, ještěrkách a žábách ze své branže, ale poznal snad každého živočicha či rostlinu, na které jsme cestou narazili. Po několika výpravách s ním jsme už v přírodě neříkali „sakra, ten zatracený bodlák píchá“, ale něco jako „tato máčka ladní z čeledi mrkvovitých je typickým druhem teplomilných společenstev na suchých vápnitých půdách.“ Ivan Zwach nám pomohl dohnat všechno, co nám učitelé zamlčeli nejen v biologii, zoologii a botanice, ale také v dějepisu a občanské nauce. U táborových ohňů jsme zpívali Krylovy písničky a povídali jsme si o T.G. Masarykovi nebo o vpádu sovětských vojsk, jako kdyby kolem nás nebyla tuhá normalizace. Museli jsme přitom dávat dobrý pozor, zda nás neslyší soudružky, které Ivan Zvach musel vzít s sebou, aby mu soudruzi expedici povolili. Často jsme slyšeli, jak nad Ivanovými nápady soudružky lomí rukama a opakují pořád dokola: „Taková improvizace!“ Naučil nás, že cestovat se dá i jinak než s postelí v hotelu a s plnou penzí. Za to jsme mu vděční.