„Celý život se snažím zachytit těžká témata, která se často týkají sociální problematiky. Jako umělci i člověku mi vadí, že je město Bruntál, obecně Bruntálsko, často znevažováno. Díky různým vtipům, které se na město a okolí dělají, dochází k dlouhodobému vylidňování krásného regionu, jež má co nabídnout. Na snímcích lze vidět život ve firmách, které jsou špičkou v různých oborech a bez jejichž produktů by se neobešel téměř nikdo v Česku a mnohdy i ve světě. Například společnost OSRAM dodává osvětlení na drtivou většinu festivalů po celém světě,“ uvedl na vernisáži Jindřich Štreit.

Krnovské teplárny Veolia Energie vyrábí teplo a teplou vodu převážně spalováním biomasy.  Od ledna 2023 teplo zdraží o 38 procent, a teplou vodu až o 86 procent.
Veolia Energie v Krnově zdražila teplo, odběratelé by si měli zvýšit zálohy

Starosta Bruntálu Martin Henč společně s místostarostou Petrem Rysem popsali, jak tyto snímky vznikaly. „Pan profesor Štreit v továrnách trávil celé směny, aby nasál atmosféru, která ve firmách panuje. Tu zachytil do těchto jedinečných snímků. Výstava zachycuje průmysl našeho města, ale je třeba zdůraznit, že skutečně nejkrásnější u nás je příroda. Ne náhodou se říká, že Bruntál je městem mezi horami - Jeseníky a vodou - Slezskou Hartou. Děkujeme panu senátorovi Václavcovi, že výstavu na půdě Senátu zorganizoval a poskytl jí osobní záštitu,“ doplnil starosta Bruntálu Martin Henč.

Leden 2023: Na Osoblažku se vrátila lokomotiva 705 913-2 a vůz Balm. Zkušební jízdy můžou začít. Konečně! Tak komentují tyto fotografie fanoušci Osoblažky.
Na úzkokolejku Osoblažku se vrátila opravená lokomotiva

Senátor Ladislav Václavec dlouhodobě poukazuje na to, že je Bruntálsko s Krnovskem opomíjenou částí naší republiky. Uspořádání výstavy na půdě Senátu podle něj je příležitost upozornit na Pakt obcí a měst MSK severozápad. „Pakt obcí a měst vznikl těsně před příchodem pandemie. Společně se starosty měst a obcí jsme chtěli vytvořit tlak na ministerstva, abychom získávali stejné množství dotací jako další regiony republiky," vysvětlil senátor Ladislav Václavec.