Tajemník okresního sdružení Českého svazu tělesné výchovy Jan Urban se ohradil: peníze do klubů rozděluje podle stejného klíče. Fotbalový TJ Sokol je největším sdružením ve Vrbně pod Pradědem, žádný jiný spolek tak širokou členskou základnu nemá.

„Co se týče financí ve vrbenské kopané, je to absolutní katastrofa. Staráme se o asi sedmdesát mládežníků, což sebere spoustu času dobrovolníkům, pracujícím jako nadšenci bez nároku na jakoukoliv odměnu. Ocitli jsme se v peněžní tísni, částečně hradíme chod klubu z našich kapes,“ řekl Jiří Sedlář.

Vrbenští dosahují výborných sportovních výsledků, vyhráli turnaj Donald cup, přípravka v únoru deklasovala soupeře na turnaji v Horním Benešově, ve finále hoši porazili Slavoj Bruntál. „Tuto práci chceme rozšířit, nyní plánujeme i nábor nových dětí,“ uvedl Jiří Sedlář. Na to všechno jsou potřeba peníze, které se z ČSTV nedostávají.

S tím, že by Okresní svaz ČSTV zapomínal na oblastní kluby, nesouhlasí tajemník Jan Urban. „Všechny financujeme stejně dle klíče, schváleného okresní valnou hromadou ČSTV. Vím, že se nejedná o velké částky, ale přesto si myslím, že příspěvek ČSTV tělovýchovným jednotám pomůže,“ prohlásil Jan Urban. Vloni obdržel Sokol Vrbno od ČSTV 101 300 korun s tím, že na údržbu a provoz slouží 44 tisíc korun, doplatek za rok 2008 činí 36 600 korun, na akce Sportuj s námi to je 6 300 korun a na fotbal 14 400 korun.

Peníze se jen točí

Pokladník vrbenské jednoty Dušan Wágner k tomu podotknul: „Za rok 2009 jsme jako vrbenská jednota otočili téměř milion devět set tisíckorun. V tom je půlmilionový grant z Euroregionu, o který se tradiční částka povýšila.“ Dušan Wágner tvrdí, že náklady na roční údržbu, provoz a opravy stadionu dosáhly bezmála šesti set tisíc korun. „Sazka doplatí nedoplatky pouze do konce roku 2008. Rok 2009 zůstává nadále otevřený, to znamená, že sice do Vrbna nějaké peníze přerozdělí, ale ne všechny, na něž máme nárok. Zase bude dlužit,“ posteskl si pokladník vrbenské jednoty Dušan Wágner.

Co se týká financování roku letošního, tajemník Jan Urban věří, že se financování pro TJ Sokol Vrbno nezmění oproti předchozím letům. „Proto musím konstatovat, že slova Jiřího Sedláře v předchozím vydání Regionu, že vedení ČSTV rozhodlo, že Sokol Vrbno nedostane nic, jsou nepravdivá a zavádějící,“ doplnil Urban. Celostátní setkání špiček ČSTV proběhne 17. dubna, okresní valná hromada 24. dubna a teprve poté bude jasné, jak bude finanční situace roku 2010 pro místní sportovce vypadat. „Proto bych předčasné závěry nedělal,“ dodal optimisticky Urban.