Vyhledávaná výstava For Model je jednou z největších tuzemských akcí zaměřených na modely, sběratelství, ale i digitální technologie, hry, hračky a stavebnice. Také během letošního ročníku si pořadatelé pro návštěvníky připravili spoustu novinek.

„Našim cílem je přinášet návštěvníkům nové zážitky. Letos tak kromě oblíbených modelářských sekcí představíme zajímavé exponáty ze světa optiky, nočního vidění, netradičního vozového parku a unikátního televizního prostředí,“ sdělila manažerka projektu Lenka Weiserová.

Olomoucký Prior v roce 2008
Starý olomoucký Prior. Jak se zrodil a jak zmizel

Malí i velcí návštěvníci budou moci od pátku do neděle na výstavišti Flora obdivovat fascinující kousky a pozoruhodné sbírky desítek vystavovatelů a sběratelů. V části výstavy věnované leteckému modelářství půjde o letadla všech kategorií vybavená elektromotory i spalovacími motory.

K vidění budou civilní, vojenská a také akrobatická letadla, makety vrtulníků či větroně a nebudou chybět ani volnočasové drony. Expozice 3D tisku RC modelů letadel a příslušenství pro modeláře je tentokrát rozšířena o 3D tištěná pohyblivá zvířátka.

"Bazén" v Ačku

Na své si přijdou také příznivci lodních modelů. Jedním z dominantních prvků třídenní výstavy je tradiční vodní plocha umístěná přímo v pavilonu A. Ta bude opět patřit lodním modelářům a jejich plachetnicím, ponorkám a dalším bojovým plavidlům.

„Tato část výstavy patří z pohledu návštěvníkům k nejatraktivnějším. V předem daných časech mohou sledovat, jak vodní hladinu brázdí majestátní plachetnice či několikametrové modely válečných letadlových lodí. Chybět nebudou ani oblíbené námořní bitvy doprovázené světelnými a kouřovými efekty,“ pozvala veřejnost Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Vystavovatelé představí také spoustu plastikových i papírových modelů automobilů a automobilových veteránů. Návštěvníci se mohou těšit rovněž na autodráhy, hasičské modely, modely stavebních strojů a kamionů. V pavilonu E si na své přijdou milovníci železničních modelů různých měřítek.

Olomoucký obchod Mercatino. Zoltán Kollarovič
Olomoucké Mercatino. Nadšenec provozuje ráj "z druhé ruky" s italskou inspirací

Hurvínkem po městě

Kdo má rád jízdu historickými mašinkami a vláčky, může se v sobotu 18. března na akci For Model svézt motorovým vlakem Hurvínek. Odjezd je z olomouckého hlavního nádraží v 9.30, 11.30, 13.30 a 15.30.

O šest minut později Hurvínek zastaví na zastávce Olomouc-Nová Ulice nedaleko areálu výstaviště. Motoráček pak pokračuje přes zastávku Olomouc město do stanice v městské části Řepčín a po stejné trase se vrací zpět. Odjezdy z Řepčína jsou v 9.57, 11.57, 13.57 a 15.57. Jízdenky se budou prodávat přímo u personálu zvláštního vlaku.

Odemykaní točny v ČD muzeu v olomouckém železničním depu, 19. března 2022
Železniční muzeum v Olomouci otevírá, městem bude jezdit Hurvínek

Výstava For Model je pro veřejnost přístupná od pátku do neděle od 9 hodin. V pátek a sobotu bude otevřená do 18 hodin, v neděli do 17 hodin. Probíhat bude v pavilonech A a E a jejich okolí. Pro návštěvníky je připraveno několik gastrozón s bohatou nabídkou občerstvení.

Vstupenky lze koupit na webu Výstaviště Flora.