Podle ředitele Úřadu práce v Bruntále Milana Horny od 1. ledna v rámci hromadného propouštění už odešlo, nebo právě dochází, z místních podniků okolo pěti set zaměstnanců. Které společnosti přistoupily k tomuto opatření, Horna nechtěl prozradit. „Nerad bych situaci propouštějícím zaměstnavatelům komplikoval jejich zveřejňováním, pokud tak neučiní sami,“ konstatoval ředitel Úřadu práce.

V evidenci nezaměstnaných brzy přibudou další lidé. Mezi nimi i pracovníci jednoho z největších místních zaměstnavatelů, společnosti Osram. K údajným plánovaným výpovědím pro šedesát lidí, kteří by měli firmu opustit k 31. lednu, se vyjádřil marketingový ředitel Martin Kocourek takto: „Ano, na konci ledna po vzájemné dohodě ukončíme spolupráci s některými zaměstnanci. V bruntálském závodě stále zůstane zaměstnáno přes 1 100 zaměstnanců. Reagujeme tak na celorepublikový pokles v průmyslové výrobě, který činí okolo 30 procent. Pro srovnání uvádím, že se rozloučíme se zaměstnanci v řádu jednotek procent v porovnání s celkovým počtem našich zaměstnanců.“

Bez práce brzy bude také více než stovka lidí pracujících ve společnosti AL Invest a. s. v Břidličné. Důvodem je rovněž dopad hospodářské krize a nedostatek zakázek. „Jedním z faktorů, jak může firma čelit stávající ekonomické krizi, je zvyšování produktivity práce, které se nepochybně neobejde bez propouštění některých skupin zaměstnanců. V současné době uvažuje firma o redukci těch skupin zaměstnanců, u nichž se projevila zakázková nenaplněnost v přímé vazbě na obslužné, nevýrobní, divize. Celkově jde o 120 až 130 zaměstnanců,“ informoval vedoucí personalistiky společnosti AL Invest a. s. v Břidličné Pavel Čapka.

Pracovníci úřadu práce jsou s firmami i propouštěnými lidmi v kontaktu a připravují se na jejich další příliv. „Úřad práce má připravenou sérii poradenský, diagnostických, rekvalifikačních a jiných akcí včetně dostatečných rozpočtů na tyto aktivity. Očekáváme, že propuštění zaměstnanci budou aktivní, protože jen tak mohou nalézt znovu práci,“ sdělil ředitel Úřadu práce v Bruntále Milan Horna.

Zuzana Pršalová