V řadách žáků hornobenešovské Soukromé střední školy Praktik hledají budoucí zaměstnavatelé budoucí zaměstnance. Ale jen ty pracovité.

Kdo má zájem o řemeslo a o práci, toho nechají podnikatelé a firmy ve stavebnictví a dalších oborech vydělávat už v průběhu studia. Žáci přitom nabírají zkušenosti přímo v provozu.

„Zájem ze strany zaměstnavatelů každý rok roste, na každého se třeba ani nedostane,“ potvrdil jednatel hornobenešovské Soukromé střední školy Praktik Richard Havlík. A právě praxe ukáže, kdo se práce nebojí, kdo opravdu zaujme a kdo je naopak, lidově řečeno, lempl. Po ulejvácích a nezkušených poptávka není.

„Od září takto nastoupí do spřátelených firem na odborný výcvik dva hoši ze třetího ročníku, dva absolventi uzavřeli ve firmě trvalý pracovní poměr,“ konstatoval zástupce ředitele pro pedagogiku a učitel odborných stavebních předmětů školy Jiří Uhlík. Část žáků chodí už v současnosti o víkendech do firem, kde je při práci sledují budoucí potencionální zaměstnavatelé přímo v akci.

Dálkoví studenti se učí i přes internet

Aby byli žáci co nejlépe připraveni pro praxi, v hornobenešovské soukromé střední škole Praktik učí žáky v malých kolektivech. Také proto, aby se lépe sžili. V tomto právě končícím školním roce vyučuje škola 204 žáků. Navštěvují maturitní obor managament ve stavebnictví, klasické tříleté učební obory zedník, tesař, truhlář, ale i speciální obory truhlářské práce, malířské a natěračské práce i pečovatelské práce.

„Letos jsme poprvé otevřeli i ročník dálkového studia s dalšími pětadvaceti žáky, tříleté studium oboru podnikání. Schází se jednou, výjimečně dvakrát týdně, ale už jen v počtu sedmnácti osob, ostatní vzdali,“ uvedl Richard Havlík.

Ve škole zavedli také výuku e-learningem přes internet, což ušetří žákům dálkového studia spoustu času. Tuto metodu chtějí postupně zavést i do dalších oborů školy.