"Hledáme pro natáčení celovečerního filmu nezrekonstruovaný rodinný dům v okolí Krnova či Bruntálu nebo na Osoblažsku. Měl by být ideálně vybavený nábytkem, jaký známe z domácností rodičů a prarodičů na venkově. Měl by mít zahradu a garáž nebo stodolu. Členitost pozemku a domu je výhodou. Termín natáčení je přibližně říjen až listopad letošního roku," uvedl za filmařský tým Kryštof Hlůže s tím, že za zapůjčení nemovitosti k natáčení samozřejmě nabídnou majiteli finanční odměnu.

Film Cukr a sůl se natáčel na samotě Lač poblíž Hynčic. Po boku Leoše Nohy v hlavní roli se objeví také krnovští herci. Film natočil režisér Adam Martinec a kameraman David Hofmann. Oba rovněž pochází z Krnova.
Příběh z Krnovska Cukr a sůl sklízí další filmařské pocty

Původně režisér Adam Martinec počítal jen s dalším krátkometrážním filmem, ale obrovský úspěch dvou předchozích studentských filmů mu otevřel dveře k financování náročnějšího projektu. „Film je drahá věc, někdo ho musí zaplatit a toho někoho musíte přesvědčit," komentoval situaci Adam Martinec s tím, že úspěch jeho filmů byl nejen oceněním herců i štábu, ale také jim dodal energii pro vznik dalších projektů.

Scénář vychází z Martincových zkušeností z rodného pohraničí. Je to příležitost ukázat divákům kromě fenoménu domácích zabijaček také atmosféru Osoblažska a specifika bývalých Sudet. Do odlehlého pohraničí je totiž daleko z Prahy i z Varšavy.

Mladí odtud utíkají do metropolí, ale stále nosí drsný rodný kraj v sobě. Tak jako Adam Martinec. „Často se tam vracím. Periferie Osoblažska mi přijde fascinující, nevytěžené prostředí, je to prostě ostrov uprostřed ničeho. Je daleko z Česka i z Polska. Lidé odtamtud buď odjíždějí, nebo tam umírají, moc nového se neděje, přitom je to krásný kraj a žijí v něm krásní lidé,“ uvedl Adam Martinec pro Českou televizi.

Adam Martinec. Na archivním snímku při převzetí Ceny české filmové kritiky za film Anatomie českého odpoledne. Za kamerou snímku stál další krnovský rodák: David Hofmann.
Při sobotním udělování Českých lvů se radoval i Krnov. Jaké byly ceny

Zabijačka je rituál, na kterém se po dlouhé době na jeden den setká celá rodina, a každý začne ostatním prezentovat a vnucovat své světonázory. Nejen domácí zabijačky, ale obecně rituály jsou pro Martince velmi zajímavý fenomén. Je to také výzva pro filmaře zaznamenat zabijačkový příběh tak, aby se diváci v kině bavili a současně se zamysleli. Aby jim situace na plátně připomněly jejich vlastní zkušenost.

Majitelé omšelých domků s kůlnou, stodolou, dvorkem nebo zahradou mohou nabídnout filmovým tvůrcům prohlídku mailem na krystof.hluze@gmail.com