"Hledáme pro natáčení celovečerního filmu nezrekonstruovaný rodinný dům v okolí Krnova či Bruntálu nebo na Osoblažsku. Měl by být ideálně vybavený nábytkem, jaký známe z domácností rodičů a prarodičů na venkově. Měl by mít zahradu a garáž nebo stodolu. Členitost pozemku a domu je výhodou. Termín natáčení je přibližně říjen až listopad letošního roku," uvedl za filmařský tým Kryštof Hlůže s tím, že za zapůjčení nemovitosti k natáčení samozřejmě nabídnou majiteli finanční odměnu.

Původně režisér Adam Martinec počítal jen s dalším krátkometrážním filmem, ale obrovský úspěch dvou předchozích studentských filmů mu otevřel dveře k financování náročnějšího projektu. „Film je drahá věc, někdo ho musí zaplatit a toho někoho musíte přesvědčit," komentoval situaci Adam Martinec s tím, že úspěch jeho filmů byl nejen oceněním herců i štábu, ale také jim dodal energii pro vznik dalších projektů.
Scénář vychází z Martincových zkušeností z rodného pohraničí. Je to příležitost ukázat divákům kromě fenoménu domácích zabijaček také atmosféru Osoblažska a specifika bývalých Sudet. Do odlehlého pohraničí je totiž daleko z Prahy i z Varšavy.
Mladí odtud utíkají do metropolí, ale stále nosí drsný rodný kraj v sobě. Tak jako Adam Martinec. „Často se tam vracím. Periferie Osoblažska mi přijde fascinující, nevytěžené prostředí, je to prostě ostrov uprostřed ničeho. Je daleko z Česka i z Polska. Lidé odtamtud buď odjíždějí, nebo tam umírají, moc nového se neděje, přitom je to krásný kraj a žijí v něm krásní lidé,“ uvedl Adam Martinec pro Českou televizi.

Zabijačka je rituál, na kterém se po dlouhé době na jeden den setká celá rodina, a každý začne ostatním prezentovat a vnucovat své světonázory. Nejen domácí zabijačky, ale obecně rituály jsou pro Martince velmi zajímavý fenomén. Je to také výzva pro filmaře zaznamenat zabijačkový příběh tak, aby se diváci v kině bavili a současně se zamysleli. Aby jim situace na plátně připomněly jejich vlastní zkušenost.
Majitelé omšelých domků s kůlnou, stodolou, dvorkem nebo zahradou mohou nabídnout filmovým tvůrcům prohlídku mailem na krystof.hluze@gmail.com.