Letošní ročník KRRR! byl plný filmových zážitků, ale také vzpomínání na Pavla Tomeška. Tento vedoucí krnovského kina Mír 70 byl pro fanoušky festivalu "otcem zakladatelem". Zesnul loni v červnu.

Právě on Krnovany nadchl nápadem jednou do roka oživit vrčení starých promítaček a připomínat si éru celuloidových filmů.

Legendární kinofil Pavel Tomešek byl vedoucí krnovského kina Mír 70 a zakladatel mezinárodního filmového festivalu  KRRR! (24.3. 1965 - 26.6. 2022)
Zesnul kinofil Pavel Tomešek, zakladatel festivalu Krrr!

Tomešek modernizoval kino přechodem na digitální promítání a současně zachraňoval vyřazené muzeální promítačky před sešrotováním. Předával své zkušenosti promítače z analogové éry další generaci kinařů, podobně jako staří strojvedoucí vzdělávají mladé fanoušky parních lokomotiv.

Film z harddisku? Kopnout do něj

Pavel Tomešek inspiroval nejen kinofily, ale také mladé filmové tvůrce. Režisér Tomáš Klein ve filmu Posedlost zaznamenal, jak těžko se milovníci klasických filmů smiřují s digitalizací. Zatímco na filmový pás si můžete sáhnout, pomazlit se s ním a třeba ho i očichat, digitální film z promítaný harddisku je virtuální studené nic.

"U toho analogu bylo něco, co někde hluboko v nás, v těch lidech, co to zažili, furt funguje. Když vidíme kus analogového filmu, tak nám automaticky stoupne tlak v žilách. Hned to musíme oběhnout a podívat se, co na tom filmu je. Kdežto když vidíme někde ležet harddisk, tak do něj asi kopnem,“ formuloval Tomešek ve filmu Posedlost svůj vztah k filmům promítaným z harddisků.

Není divu, že organizátoři a účastníci letošního ročníku KRRR! si stále kladou otázku: co by na to asi řekl Pavel Tomešek?

24 hodin filmu váží 725 kilo

Letošní ročník KRRR! kromě odborných technických přednášek nabídl celkem 1434 minut filmových zážitků. To znamená, že nejvýkonnější filmoví maratonci museli v kině strávit 23 hodin a 54 minut. Mohli zhlédnout přes dva miliony filmových okének. Promítači během tří festivalových dní dny prohnali promítačkami filmový pás dlouhý 49 kilometrů.

Promítači zvedali kotouče s filmovým materiálem o váze 725 kilogramů. V kině sedělo 186 akreditovaných návštěvníků, kteří přijeli do Krnova z celé republiky i ze zahraničí. "Spolu s krnovským publikem jste si vyzvedli 1663 vstupenek a my jsme zase získali pocit, že naše snažení má smysl. Děkujeme a těšíme se na vás v polovině příštího dubna," bilancují organizátoři letošní 16. ročník KRRR!

Organizátory pochválil starosta

Festivalovým divákům se také představila Eva Budirská jako nová vedoucí kina Mír 70. V kinosále nechyběl ani starosta Krnova Tomáš Hradil, který přesně před rokem zdravil diváky po boku Pavla Tomeška.

Mezinárodní filmový festival KRRR! v Krnově, srpen 2021.
Krnovké kino vzkázalo konkurenčnímu festivalu do Varů: KRRR!

"Stihl jsem taky dva filmy z KRRR! - tradičního festivalu 70mm snímků. I letos se do Krnova vydala početná výprava filmových fajnšmekrů z celé republiky i zahraničí. Byl to těžký ročník, první bez Pavla Tomeška, organizátoři jej dobře zvládli," pochválil krnovské kinaře starosta Hradil.

Show: němé filmy jako před sto lety

Mnozí pamětníci ještě stihli v kinech konec éry němého filmu. Na festivalu KRRR! se představil filmový projektor Globus, který vyráběla před sto lety smíchovská firma na promítání němých filmů. Ke stroji byl přidán elektronkový zesilovač s gramofonem, aby němé grotesky doplnila hudba.

Má také zařízení pro promítání reklamních diapozitivů nebo titulků k němým filmům. Nejdůležitější na promítačce byla klika na ruční pohon.

Krnované si mohli vyzkoušet, jak se promítaly němé grotesky s Chaplinem v době, kdy ještě kino bylo diváky vnímáno jako pouťová atrakce.