Rekonstrukce krnovského Prioru byla před několika lety korunována vítězstvím v soutěži Fasáda Moravskoslezského kraje. Letos se o stejný titul ucházela čerstvě opravená školní jídelna a družina u krnovského gymnázia.

Objekt rekonstruované jídelny na náměstí Hrdinů byl nominován do soutěže Fasáda Moravskoslezského kraje 2008 v kategorii Správní a průmyslové objekty. Budova jídelny byla postavena v letech 1854 až 1855 a původně v ní bývalo sídlo okresního soudu a věznice. Historický vzhled budovy byl v druhé polovině minulého století notně pošramocen nevhodnými zásahy, a právě rekonstrukce jí měla nejen pomoci po technické stránce, ale také vylepšit její estetiku.

V této kategorii soutěžilo celkem 15 objektů, z nichž porota vybrala pět finalistů. „V každé kategorii se udělovala pouze hlavní cena, kterou jsme však již nezískali. Přesto si myslím, že nominace mezi pět nejlepších je velkým úspěchem,“ uvedl vedoucí investičního oddělení odboru regionálního rozvoje Georgios Bazakas.

Krnovské jídelně v soutěži konkurovalo Sportovní centrum Aura ve Frenštátě pod Radhoštěm, stadion TJ Odry, Galerie výtvarného umění Ostrava a Zámeček v Ostravě – Vítkovicích.

Rekonstrukce byla nákladná

Rekonstrukci krnovské školní jídelny, která v loňském roce patřila k největším investičním akcím města Krnova, provedla podle architektonického řešení Miroslava Geryka a Marcela Kolarze krnovská firma Aleš Fousek. Ta si před dvěma lety ze soutěže odnesla vítězství v kategorii Fasáda panelového domu, kde přihlásila fasádu rekonstruovaného Prioru. Originální přepracování fasády původního panelového objektu podle architektonického návrhu architekta Petra Šmardy navíc získalo zvláštní cenu poroty.

Do boje o nejkrásnější a nejkvalitnější Fasádu Moravskoslezského kraje bylo v základním kole přihlášeno 76 objektů. „Do finále v kategoriích Rodinné domy, Panelové domy a Správní a průmyslové objekty bylo nominováno vždy po pěti objektech, dva byly nominovány v kategorii Bytové domy a jeden ve zcela nové kategorii Energeticky úsporné projekty. Krnovská jídelna soutěžila mezi správními a průmyslovými objekty, “ představil systém soutěže mluvčí pořadatelů Jiří Zerzoň.

Cílem projektu Fasády Moravskoslezského kraje je profesionálně vybrat, ohodnotit a ocenit dobře odvedenou práci na realizaci fasády objektu a zároveň vnést do povědomí široké veřejnosti představu o kvalitní realizaci fasády domu. Přihlašovateli mohou být architekti, projektanti, dodavatelé stavebních materiálů, realizátoři, případně soukromí investoři. Důležitou podmínkou je dokončení fasády v roce 2008. Zároveň se nesmí jednat o novostavbu, pouze o rekonstrukci fasády.