Vzpomínky na poslední koncert

Shodou okolností kapela Citron hrála letos 15. března v krnovském klubu Kofola, ale už bez nemocného Hranického.

„Ptal jsem se při této příležitosti muzikantů z Citronu, proč mají Standu Hranického pořád na plakátech, když už je delší dobu nemocný a nemůže s nimi jezdit na náročné koncertní šňůry. Pro mnohé fanoušky byl Standa Hranický kultovní postavou českého heavy metalu, tak jsem měl obavy, aby nebyli zklamaní, když ho neuvidí na pódiu za mikrofonem vedle ostatních členů Citronu," zavzpomínal na poslední březnový koncert Citronu v Krnově Martin Hradečný z krnovského klubu Kofola.

Stanislav Hranický s Citronem hrál desítky let a natočil s ní vynikající alba, takže ani v nemoci ho kamarádi spoluhráči nepřestali považovat za řádného člena kapely.

„Basák Citronu Vašek Vlasák mi vysvětloval, že pro všechny v kapele byl Hranický nejen výborný muzikant, ale hlavně kamarád, se kterým prožili všechno možné. I v dobách těžké nemoci bylo pro ně důležité všem ukázat, že se Standou Hranickým kapela stále počítá, že už navždy patří k Citronu," dodal Hradečný, který si shodou okolností už jako dorostenec osobně zahrál s Citronem a s Hranickým na jednom pódiu.

Poslední studiovou deskou Citronu, kterou Hranický nazpíval, je album Bigbítový pánbů z roku 2010. Počátky Citronu ale spadají už do roku 1976. Citron dlouho byl jen okrajovou, málo známou bluesrockovou kapelou, ale její věhlas se výrazně změnil, když v roce 1982 bubeník Radim Pařízek přivedl zpěváka Stanislava Hranického. Koncem osmdesátých let už byla severomoravská skupina Citron první heavymetalovou skupinou, která se dokázala prosadit v někdejším Československu.

Koncert Citronu a Proximy

Tito legendární heavymetaloví věrozvěsti měli už tehdy v Krnově plno příznivců.

„Ne že by zrovna Citron byl naším hlavním idolem, ale poslouchali jsme tehdy veškerý český bigbít. Pár písniček převzatých od Citronu jsme měli v repertoáru naší žákovské či studentské kapely Proxima. V polovině osmdesátých let jsme si jako patnáctiletí kluci v zahradě Střeleckého domu, tehdy to byl dům pionýrů a mládeže, zahráli společně s Citronem. Tehdy už to byla slavná kapela, takže ten zahradní koncert dokonce natočila televize pro Televizní klub mladých (TKM).

To, že se soudruhům heavymetal nelíbil a zakázali záznam našeho koncertu odvysílat, to už je jiná věc," zavzpomínal Martin Hradečný na legendární koncert Citronu a Proximy v osmdesátých letech.

Shodou okolností se vedoucímu kina Mír 70 Pavlu Tomeškovi podařilo ve filmových archivech tento zakázaný záznam dohledat. Takže dodnes existuje téměř třicet let starý filmový materiál zachycující krnovský koncert Citronu se Standou Hranickým a s Proximou patnáctiletého Martina Hradečného.

Stanislav Hranický