Dvou mezinárodních výstav v Ostravě a ve slovenské Žilině se účastnila bruntálská chovatelská stanice Kočky ze Severu, která jako jediná v České republice chová norské lesní kočky vzácné barvy amber.

Na výstavu odjížděla chovatelka Markéta Šustrová s kocourem El Ninjem vom Bergwald, kočkou Wedfölmir aus Broetzingen a s odchovem Navarem ze stanice Kočky ze Severu.

Jak to bylo v Ostravě

Chovatelka Markéta Šustrová si přála jako posuzovatele Kristiinu Rautio z Finska. Ta viděla El Ninja už jako osmiměsíční kotě a moc ho chválila. Krásnějšího amber kocourka prý ještě neviděla a vyslovila přání, vidět ho jako dospělého. Posuzovatelka nakonec posuzovala všechny svěřence bruntálské chovatelské stanice Kočky ze Severu.

Jako první šel na posouzení Navaro a jakmile ho chovatelka postavila na stůl, zavládlo dlouhé ticho. První slovo paní posuzovatelky bylo obdivné „wow“ a v zápětí přišlo druhé „wow“. Posuzovatelka nešetřila chválou, Navaro se krásně předváděl, byl na posuzovatelském stole naprosto klidný a spokojený.

Po posouzení Navara přišel na řadu El Ninjo. Jakmile ho posuzovatelka spatřila, prohlásila „I remember you - Tebe si pamatuji“ a vyfotila si ho, pak jej najednou uchopila a odcházela s ním pryč - šla ho ukázat jedné kolegyni a potom ještě dalšímu posuzovateli a vysvětlovat na něm, jak má správný amber vypadat.

Jako poslední šla na řadu Wedfölmir a ta se paní Rautio taky moc líbila. Po posouzení všech koček II. posuzovatelské skupiny přišly na řadu nominace do BISu, odpoledního finále. Všechny bruntálské kočky dostaly nominaci, už to bylo úžasné.

V BISu jsou jen ti nejlepší

V Best in Show (BIS) mezi sebou bojují nejlepší kočky od všech posuzovatelů. Jako první jsou na řadě koťata v kategorii tří až šesti měsíců, po nich následují dorostenci od šesti do desíti měsíců.

„V této kategorii jsme nastoupili s Navarem, který všechny další juniory porazil,“ řekla Markéta Šustrová. Poté přišly na řadu kastrované kočky a kocouři a hned po nich chovná zvířata.

„Nejprve kočky s naší Wedfölmir, a jaká radost, když porazila všechny ostatní kočky a vyhrála,“ pokračovala Markéta Šustrová. A nyní byl na řadě El Ninjo, neměl to lehké soutěžit s dalšími čtyřmi kocoury, ale jednohlasně vyhrál. V souboji s kočkou porazil Wedfölmir a postoupil do úplného finále, kde obsadil krásné třetí místo.

Do Žiliny a Brna

Druhý den v Žilině bruntálskou chovatelskou stanici reprezentoval El Ninjo a odchov Neytiri, která v současné době žije v chovatelské stanici na Slovensku. El Ninjo od amerického posuzovatele Wayne Trevathana dostal nejvyšší hodnocení, pochvalu za skvělou přípravu a předvedení. Byl stejně jako v sobotu v Ostravě nominován do odpoledního finále. A tam, stejně jako v Ostravě, konkurenci doslova převálcoval.

Kočky ze Severu reprezentoval 7. a 8. května na mezinárodní výstavě koček v Brně kocour z vrhu „N“ Navaro. Ten zároveň v sobotu oslavil deset měsíců, což znamená, že už je dále posuzován jako dospělý. Navara v sobotu posuzoval Jorgen Billing z Dánska, který je také chovatelem norských lesních koček.

„Navaro dostal svůj první certifikát a posuzovatel ho vybral do odpoledního finále (BIS), přestože měl na výběr z dalších starších kocourů,“ sdělila Šustrová. Ve finále Navaro napodobil El Ninja a BIS vyhrál ziskem hlasů od všech posuzovatelů. V neděli byl Navaro posuzován Luigiem Comoriem z Itálie a vše se opakovalo.

Navaro si tak ze své první a druhé výstavy v kategorii dospělých odvezl domů do Ostravy dva krásné poháry. Chovatelka Markéta Šustrová je na své odchovy a jejich úspěchy moc pyšná.