Přidávat do lahví pro mimina toxickou látku bisfenol A je v Evropské unii od začátku března nezákonné. Kromě Česka. Ačkoliv jsme měli podle evropské směrnice povinnost zákaz schválit do poloviny února, je zatím u nás ticho po pěšině.

„Každá láhev vyrobená z plastu polykarbonátu obsahuje bisfenol A, který se uvolňuje do obsahu. U dětí je ten problém, že jejich organismus toxickou látku odbourává pomaleji než u dospělých. Bisfenol A je látka, která může narušit funkci hormonálního systému. K tomu se váže celá řada možných zdravotních následků, ať už je to dopad na plodnost, zvýšené riziko rakoviny prsu, vývojové poruchy, problémy s učením nebo cukrovka,“ vysvětluje Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace.

Ti se již dříve snažili přesvědčit ministerstvo zdravotnictví k zákazu bisfenolu A při výrobě dětských lahví. Bezvýsledně. Látka se sice nachází v řadě dalších výrobků a dokonce i v prachu či vodě v řekách, do těla se však nejvíce dostává právě s potravou.

Protože k zákazu výroby a následně od 1. června také prodeje lahví s bisfenolem A v Česku zatím nedošlo, rozhodli se aktivisté z Greenpeace obrátit na samotné výrobce a vyzvali je, aby doborovolně přestali vyrábět nejen kojenecké lahve, ale i další výrobky, z nichž se může bisfenol dostat do dětského jídla. Tento rozšířený zákaz platí již delší dobu například v Dánsku.

Výrobci jsou rychlejší než stát

„My už od loňského roku máme lahvičky, dudlíky, příbory a všechno další kojenecké zboží bez bisfenolu A. V Německu, kde je naše centrála, začal zákaz platit dříve, takže jsme trochu předběhli dobu,“ říká Chrisula Varnava ze společnosti Baby – Nova, která vyrábí potřeby pro děti. A podobná situace je i v řadě dalších firem. O nezávadnosti výrobků vás většinou informují na obalu výrobku.

„Po výzvě jsme se setkali jen s pozitivními reakcemi, ale ne ode všech výrobců,“ dodává Jan Freidinger. Definitivní přítrž toxickým dětským lahvím tak musí udělat stát. Ten by měl odsouhlasit zákaz, který je nyní v připomínkovém řízení, do několika týdnů.