Mistři kajaků a kánoí rádi závodí v lázních. Klub vodáků Krnov a Outdoor klub Krnov pořádají v sobotu 5. března v Městských lázních Krnov přebor Moravskoslezského kraje v eskymování, který je spojený s nominací na mistrovství ČR.

Soutěží se ve dvou disciplínách. Eskymování na čas, kdy soutěžící absolvuje trať, na které musí natočit předepsaný počet eskymáckých obratů, a v eskymování na počet, kdy závodník musí ve stanoveném časovém limitu absolvovat co možná nejvíce eskymáckých obratů.

Divácky zajímavá soutěž v Krnově probíhá od 9 hodin, výsledky budou známy do 13 hodin.

„Kdo chce jezdit divokou vodu, musí být ve formě a nemůže čekat, až bude teplo. Proto se na řekách jezdí i v zimě, dokud voda teče. Například v sobotu jsme se plavili z Nových Heřminov do Krnova. Bylo to bezvadné, tak jsme na neděli domluvili akci na Budišovce. Sjeli jsme ji až po soutok s Odrou a pak ještě dál do Heřmanovic.

Byla to výprava asi třiceti lodí, to by v zimě asi čekal málokdo," uvedl Bob Šárka, který na závodech v krnovském bazénu soutěží za veterány.

Soutěžící v Krnově budou rozděleni do kategorií nejen podle věku a pohlaví, ale také do kategorií kajak, nebo kánoe. Kajakářská disciplína se pozná podle toho, že závodník má v ruce dvojpádlo, zatímco v kategorii pro slalomové kánoe má závodník v ruce jen jedno pádlo.

První půlku eskymáckého obratu směrem dolů pod hladinu zvládnou všichni začátečníci napoprvé. Směrem nahoru je to už podstatně horší. Pud sebezáchovy totiž člověka nutí vystrčit nad hladinu nejprve hlavu, aby se mohl co nejdřív nadechnout, ale tudy cesta nevede. Pokročilí už vědí, že nejprv musí jít nahoru tělo a hlava až nakonec.

Nejdůležitější fígl je v tom šikovně se opřít pádlem o hladinu a pak ve správný okamžil škubnout boky.

Eskymácký obrat byl původně především záchranný manévr. Existují různé varianty, jak ho provést, na soutěžích převládají základní techniky páka a šroub.