První větrná elektrárna začíná vyrůstat ve Staré Libavé, místní části Norberčan u Moravského Berouna. Postupně by jich tady mělo stát sedm. Nebudou to přitom žádné malé větrníky, ale mohutné a zdaleka viditelné objekty. Jejich stožár bude vysoký 85 metrů a rozpětí vrtule pak 35 metrů. Konec vrtule bude tedy při otáčení přesahovat výšku sto metrů.

„Stavbu větrných elektráren jsme schvalovali už v roce 2002, když jsme jednali o změně územního plánu. Nikdo z našich obyvatel se proti tomu neozval, naopak s tím lidé souhlasili. Myslím si, že když je to mimo vesnici, tak by to nemuselo nikomu vadit,“ řekla starostka Norberčan Marie Vališová. Větrné elektrárny přinesou obci určitý zisk. Za každou, která bude stát na obecním pozemku, dostanou Norberčany od provozovatele do své poklady 50 tisíc korun ročně. Celoroční rozpočet obce se pohybuje kolem 3,5 milionu korun. „Určitá pomoc to sice je, ale z potíží nás to nedostane. To by těch elektráren muselo být mnohem víc,“ vysvětlila starostka Vališová.

Postoj jednotlivých obcí k výstavbě větrných elektráren je však velmi rozdílný. V loňském roce jednali o větrných elektrárnách také například zastupitelé v nedalekém Moravském Berouně. „Zastupitelé byli proti a na našem katastrálním území proto žádné větrné elektrárny nebudou. Podle zastupitelů by hyzdily krajinu, mohly by odrazovat turisty a právě turistiku chceme rozvíjet,“ sdělil místostarosta Moravského Berouna Jan Brenkus. O výstavbě větrníků se uvažuje třeba i u dalších obcí v našem okrese.