Psal se rok 1986, když ochránci přírody založili v Sosnové přehlídku trampské a country písně Eldorádo. Hlavním organizátorem, zakladatelem a prezidentem je od té doby dodnes Alois Hutera.

Eldorádo Sosnová má za sebou devětadvacet ročníků, a ten v příštím roce má být jako jubilejní doslova nabitý hudebními hvězdami. „Skvělé kapely k nám jezdí každý rok, ale napřesrok tu bude ještě silnější sestava," řekl Alois Hutera.

Cesta k pohodě

Prezidentovi sosnovského festivalu by jenom těžko někdo hádal sedmdesátku.

„To víte, sedm křížků je sedm křížků, ale zatím se mi daří přenášet přes různé zdravotní komplikace, které si pro mě tam někdo nahoře připravil. Člověk by měl zůstat za každých okolností optimistou s dobrou náladou. Jen to je správná cesta k dobré duševní i fyzické pohodě," pokyvoval při letošním Eldorádu v Sosnové jeho otec zakladatel.

Eldorádo Sosnová přitom založil společně s kamarády v době, kdy byl Alois Hutera u hasičů.

„Sportovci nás tehdy nepustili na hřiště, festival jsme proto rozjeli v našem areálu základní organizace Českého svazu ochránců přírody. Bylo mi čtyřicet let, když mi kamarád Slimák, který hrával na kytaru, řekl, abychom z toho udělali tradici," vzpomínal prezident Hutera na začátky srpnového setkání, jehož se účastní každoročně několik set diváků a posluchačů.

Festival zasvětili organizátoři oblíbenému zpěvákovi Waldemaru Matuškovi. I proto v úvodu při příjezdu jezdců na koních s vlajkami zní ústřední hymna akce Eldorádo.

Jde do práce

Přestože je v důchodovém věku, Alois Hutera není zvyklý lenošit. „Jdu do práce. Byl jsem teď v Opavě ve firmě, vyrábějící masné a uzenářské produkty, popisoval. „Odchytil si mě vedoucí, a nabídl, abych pro ně začal pracovat. Tak jdu robit. Jako šofér budu asi tak dva dny v týdnu rozvážet výrobky opavské firmy," uvedl Alois Hutera.

Kde v sobě čerstvý sedmdesátník bere tu sílu pracovat, shánět muzikanty a sponzory pro hudební festival?

Vysvětlení je jednoduché, jak je u tohoto skromného a nezištného člověka se srdcem na dlani, dobrým zvykem.

„Včera, v pondělí 17. srpna, mi promovala dcera. Byl jsem u toho. Ona mi vždycky říká: tatínku, ty to všechno děláš z lásky k lidem. I kdyby na Eldorádo do Sosnové přišel jeden jediný člověk, uspořádáš festival pro něj, i kdyby na to měly padnout veškeré tvoje úspory," reagoval na otázku Alois Hutera, který je rovněž autorem řady skvělých veršů.