Dvorecko-Berounská peruť letos oslavila jubilejní dvacátý ročník. Zároveň se však s návštěvníky i modeláři loučila. Tradiční air show se tady konala naposledy.

„Létá se tady s různými typy i velikostmi letadel. Máme i moderní kvadrokoptéry. Bohužel účast je dost slabá, spousta modelářů už jezdí někam jinam. Nám zůstali naši skalní příznivci a kamarádi. Je tady zhruba dvanáct modelářů," shrnula pořadatelka Lenka Havelková, podle které ubyli nejen modeláři, ale i návštěvníci.

Termín koliduje se slavnostmi města

„Někteří modelařinu už pověsili na hřebík a někteří přestali jezdit i z finančních důvodů, je to celkem drahý koníček. A také se už čtvrtým rokem naše akce setkává se slavnostmi města Moravského Berouna, a tím pádem nám ubyla podstatná část návštěvníků," vysvětlila pořadatelka.

Co jsou to koptéry?

Jedním z těch, kdo ani letos na letišti nechyběli, je Vilém Grohmann z Olomouce. Právě on rozšířil modelářské řady o moderní koptéry. Zatímco klasická helikoptéra si vystačí s jednou nosnou vrtulí, ve vzduchu létají i stroje, které mají víc rotorů na svislých osách. Jsou to stroje zvané koptéry. Přibývá pilotů i modelářů, kteří jsou průkopníky v tomto odvětví aviatiky.

„V Olomouci jsme jako první začínali s RC vrtulníky, takže jsme je tady se synem návštěvníkům předváděli. Pak jsme se začali zajímat o koptéry," vysvětlil modelář. Klasické letouny s křídly neboli plošníky však podle něj na své zajímavosti a atraktivitě nic neztratily.

„V modelářském kroužku, někdy v sedmdesátých letech, jsem se naučil veškerou stavbu letadel a s plošníky jsem začínal. Když tady ty krasavce vidím, tak moje srdce vždy zaplesá. Je to krásná nostalgie," usmál se.

„Na modelařině mě vždycky bavilo to, že se máte kam posunout. Můžete se naučit lépe létat, stavět novější modely. Je to oblast, kde se pokrok snad nikdy nezastaví," doplnil Vilém Grohmann.

To, že peruť končí Viléma Grohmanna, jako pravidelného účastníka, obzvlášť mrzí. „Nelíbí se nám to a dost nás to mrzí. Bohužel s tím, ale asi nic neuděláme. Modelářské vyžití v České republice je dost malé a tohle je, co se modelářských akcí týče, jedna z větších ztrát," uzavřel.

„Pořádání akce bylo stále složitější a po několik předcházejících ročníků část diváků a hlavně pak děti, pro které jsme především začali akci pořádat, převzala akce Města Moravský Beroun," uzavřela předsedkyně klub leteckých modelářů Peruť Dvorce Lenka Havelková.