Zamotaný spor o vlastnictví psa, čistokrevného peruánského naháče, provází slzy a emoce, které v mnohém připomínají rozvodové tahanice o dítě. Pře zaměstnává policii, právníky i strážníky.

Než se v právní bitvě podaří vyřešit, která z dam je majitelkou, byl jim naháč odebrán a umístěn na neutrální půdě, tedy v útulku. Protože Policie ČR nemá pro odebrání psa proškolené odborníky ani vhodný kotec, požádala o spolupráci Městskou policii Krnov. Strážníci psa odebrali Zdeňce S. a postarali se o něj.

„Tato žena podle svého vyjádření psa nalezla. Vzhledem k tomu, že se jedná o čistokrevného psa s dokladem původu, jeho hodnota se pohybuje okolo patnácti tisíc korun. Protože tato žena nález psa nikde neohlásila a ponechala si ho, lze její jednání kvalifikovat jako zatajení věci. Zákon říká, že zatajení se dopustí ten, kdo si přisvojí cizí věc nebo jinou majetkovou hodnotu nikoli nepatrné hodnoty, která se dostala do jeho moci nálezem,“ popsala krnovská policistka Ivana Křištofová jak spor o naháče vlastně začal.

Původní majitelka naháče dlouhodobě žije v Německu, takže v inkriminované době ponechala psa v péči třetí osoby. Zdánlivě jasný případ se ale začal komplikovat a záhy do něj vstoupili právníci.

„V průběhu vyšetřování zainteresované osoby několikrát měnily a doplňovaly své výpovědi, takže je případ nadále v šetření. Dokud se definitivně nerozhodne, která ze stran je nezpochybnitelnou majitelkou, policisté psa odebrali. Opravňuje je k tomuto postupu povinnost k vydání věci. Trestní zákoník přímo stanoví, co se rozumí pod pojmem věc a že se ustanovení o věcech vztahuje také na živá zvířata,“ zdůvodnila postup policie Ivana Křištofová.

Ať už je majitelkou nálezkyně psa Zdeňka S. nebo původní majitelka žijící v Německu, jisté je, že si svoje chovatelské povinnosti neplní. Když strážníci naháče odebrali, ukázalo se, že není očipovaný, což je závažné porušení krnovské vyhlášky o chovu psů. Strážníkům tento případ naháče nadělal vrásky na čele.

Jednoho naháče už nám v noci ukradli

„V minulosti jsme už jednou v kotci měli umístěného podobného naháče, kterého jsme odchytli, protože nebylo zřejmé, komu patří a chtěli jsme jej proto předat do útulku. Bohužel nějaký neznámý pachatel v noci přes sousední ploty a zahrady do kotce vnikl, prostříhal se pletivem a naháče tajně odvedl. Nechci samozřejmě spekulovat, kdo za zmizením psa stojí, ale po této zkušenosti jsme už byli opatrní.

Tentokrát jsme výjimečně, a to pouze na víkend, umístili naháče do sklepa, což je bezpečnější místo než kotec. Domluvili jsme s útulkem ve Slezských Pavlovicích, že si naháče vyzvednou hned v pondělí,“ uvedl velitel městské policie Krnov Pavel Moravec.

Protože v té době už mezi znesvářenými stranami létala různá obvinění a trestní oznámení, strážníci si preventivně dokumentovali, jak u nich bylo o psa postaráno a jak probíhalo venčení, aby je nikdo nemohl nařknout z týrání zvířat. Provozovatel pavlovického útulku Tomáš Schulz má kolem nešťastného naháče víc práce než se všemi ostatními devadesáti psy, o které pečuje.

Kdo zaplatí očkování, čipování a odčervení?

„Jsem zvědav, jestli mi někdo zaplatí očkování, čipování a odčervení, které před převozem do Pavlovic zajistil náš útulkový veterinář Krzystek a také převoz a ustájení. Co chvíli některá ze stran volá, že už spor vyhráli a žádají o vydání naháče. Pak zas volají policisté, ať ho nikomu nedám, že řízení není ukončeno,“ povzdechl si Schulz.

„Přestože jsem paní Zdeňku prosil, ať do Pavlovic nejezdí, protože náš útulek není zařízen na návštěvy odebraných psů, stejně nám pro naháče přivezla řízky, krém na opalování a barevné oblečky pro různé příležitosti. Je mi jedno, která z dam se nakonec stane právoplatnou majitelkou naháče, jen když bude v dobrých rukou. Nebyl sice očipovaný, což naznačuje určité pochybení chovatele, ale jinak byl ve velmi dobré kondici,“ dodal provozovatel útulku Tomáš Schulz.