Hornoslezské slavnosti jsou tradiční česko-polská akce dvou partnerských měst Krnova a Hlubčic. Jejich program začal již v pátek konferencí historiků v Koncertní síni sv. Ducha, kteří se snažili pojmenovat společné historické kořeny Horního Slezska.

Sobotní program na krnovském Hlavním náměstí neměl o návštěvníky nouzi, ale jen do chvíle, kdy se začal časově překrývat s jinou velkou akcí pro veřejnost: s dětským dnem na letišti. Na prořídlém náměstí bylo znát, že mnohé Krnovany odlákala atrakce připravená Městskou policií Krnov a Aeroklubem na krnovském letišti.

Náměstí, nebo letiště?

Prodejci ve stáncích na náměstí, a dokonce i mnozí účinkující se začali nahlas podivovat, proč se organizátoři dvou velkých významných akcí nedokázali domluvit lépe na termínu. Obě akce cílí na dětské návštěvníky, mají opravdu zajímavý program, ale zbytečně si konkurují. Jen málokdo zvládl několikrát za den přejíždět mezi náměstím a letištěm.

„Program na náměstí je nápaditě připravený, ale atmosféra některých vystoupení trpí tím, že tady není moc lidí. Přitom náš program je vyloženě vytvořený pro děti, a potěšilo by nás, kdyby jich přišlo víc. Určitě by se jim zde líbilo," postěžovali si účinkující. Přesto se obě akce celkově vydařily.

Hornoslezské slavnosti letos představily řadu novinek

Hornoslezské slavnosti je tradiční česko-polská akce dvou partnerských měst Krnova a Hlubčic. Letošní ročník připravil nejedno překvapení: například krnovské pivo či Aquazorbing na náměstí.

Program Hornoslezských slavností začal již v pátek konferencí historiků v Koncertní síni sv. Ducha, kteří se snažili pojmenovat společné historické kořeny Horního Slezska.

Sobotní program se odehrával především na náměstí. Přestože chvílemi si program na náměstí zbytečně konkuroval s velkorysým Dětským dnem na letišti, celkově si organizátoři na návštěvnost ani na počasí nemohou stěžovat. Občas se u stánků a u atrakcí dokonce tvořily fronty, a řada účinkujících měla pod pódiem plno.

Návrat krnovského piva

Celou sobotu se náměstím linuly nádherné vůně pečených ořechů, cukrové vaty, smažených párků a bramboráků. Největší zájem pivařů a lokálních patriotů vzbudily stánky s úplnou novinkou: nabízely originálně uvařené jedenáctistupňové pivo světlý ležák pod názvem Jägerndorfer, neboli Krnovák. O tuto připomínku zašlé slávy krnovského pivovarnictví byl velký zájem.

Celý den lákal na náměstí ale především výborný hudební program. Vystoupil zde Dechový orchestr mladých (DOM) Krnov, populární polská kapela Jaśmin, country kapely Kompromis a Pohoda. Pro děti si připravila pásmo říkanek a písní mladá písničkářka Karolína Kamberská. Odpoledne se hrála pro děti kostýmová pohádka Rytíři a lapkové.

Aquazorbing v bazénu

Za velkého zájmu proběhla výuka country tanců, do které se zapojily děti i dospělí. Společenství Severských pánů ukázalo středověké souboje s dobovými zbraněmi.

Pro děti byla připravena řada soutěží, jako například hra na popelku. Soutěžilo se v přebírání hrášku čínskými hůlkami, házení dortů na cíl, pojídání syrové cibule nebo koláčů.

Mezi dětmi byl asi největší zájem o aquazorbing, protože vodní hrátky jsou nejlepším zpestřením slunečného dne. Děti si vlezly do průsvitné plastové koule o průměru asi dva metry. Tu pak organizátor přifoukl vzduchem, a plně zakulacená koule s odvážlivcem uvnitř byla puštěna na laně do vodního bazénu. Děti i dospělí se pokoušeli ujít co nejdál po vodě. Že to není lehké, dokazují i výsledky. Například holčička Denisa ušla dvacet kroků, zatímco čtyřicetiletý návštěvník jich zvládl pouze osm. „Netušil jsem, že je to tak moc těžké. Hned jsem spadl, a nedokázal jsem vůbec udržet rovnováhu," řekl celý udýchaný, když vylezl ven. Bez ohledu na výsledek oba získali chutnou odměnu za svou snahu.

Aquazorbing je atrakce založená na chození po vodní hladině v nafukovací kouli. Tato novinka se představila přímo v bazénku na krnovském náměstí. Děti brzy zjistily, že udržet se na nohou a chodit ve vratké kouli vůbec není jednoduché.

Ražba krnovských mincí

Kousek vedle aquazorbingu byly k vyzkoušení velké šachy. Kdo zná pravidla a našel si soupeře, mohl si vyzkoušet jak se hraje s půlmetrovými figurami. Pro úplně nejmenší děti byl připraven řetízkový kolotoč a motorový vláček.

Soutěže doplňovaly ukázky řemeslné výroby a středověký stánkový prodej. Kdo měl zájem, mohl si vyrazit vlastní památkovou minci s mincmistrem, který zde přijel až z Opole. Návrh pamětní mince zaslalo město Krnov. Na jedné straně mince je znak Krnova a druhou zdobí podoba Jana Jiřího Krnovského z počátku 17. století, který byl posledním krnovským knížetem. Kovářské řemeslo a práce dětem i dospělým předvedl kovář Petr Czasch z Karlovic. Program Hornoslezských slavností na náměstí ukončil večerní koncert výborného imitátora a zpěváka Vladimíra Hrona.

Anna Dohnalová