Když česká delegace pod vedením předsedy Senátu Miloše Vystrčila v září 2020 vyrazila na Tchaj-wan, rozhněvaný Peking to označil za porušení principu jedné Číny. Čína potrestala Českou republiku také tím, že zakázala dovoz českých nástrojů Petrof.

V té době už měla firma Petrof vyrobeno na skladě osm pianin a tři klavíry v hodnotě pět milionů korun pro čínského zákazníka. Nadace Karla Komárka odkoupila všech jedenáct nástrojů, které odmítla Čína kvůli Vystrčilově návštěvě Taiwanu. Pak vyhlásila sbírku, aby mohla zakoupit dalších 45 pian a věnovat je školám.

Nadace tímto způsobem pomohla jak českým školám, tak firmě, kterou poškodil zákaz dovozu českých klavírů do Číny.V rámci grantové výzvy Piána do škol se sešlo 152 žádostí. Odborná komise vybrala 56 žadatelů, u kterých vyhodnotila nejnaléhavější potřebu získat nové pianino.

| Video: Youtube

Jedná se o školy, kde je průměrné stáří nástrojů 49 let. Se svou žádostí uspěly také obě dvě krnovské školy: Základní škola Žižkova a Základní umělecké škola ZUŠ Krnov. Pomohli jim také dárci, kteří se zapojili do finanční sbírky. Oběma školám se podařilo shromáždit částku 219 tisíc korun, kterou Nadace Karla Komárka stanovila jako cenu kvalitního nástroje Petrof.

Nadace Karla Komárka je s oběma krnovskými školami v kontaktu. Převzetí a převoz nástrojů by se měly odehrát v řádu týdnů.Nové pianino ZUŠ Krnov bude umístěno v sále v Revoluční ulici, který slouží jako zkušebna Dechového orchestru mladých DOM a konají se zde také koncerty hudebního oddělení. Pro Základní školu Žižkova bude pianino ozdobou hudebny, kterou letos vybudovali.

„Ve škole máme jen jeden starý klavír, který už nelze naladit. Vzhledem k tomu, že máme třídy s rozšířenou výukou hudební výchovy, byla potřeba nového nástroje více než nutná. Když jsme se o sbírce dozvěděli, neváhali jsme,“ vysvětluje ředitelka ZŠ Žižkova Monika Ondrová. ZUŠ Krnov dokonce natočila video, ve kterém připomíná tradici výuky hry na klavír v Krnově.

„Náš klavírní inventář je poměrně letitý a ruku na srdce, lákavá byla i vidina nového nástroje v souvislosti s právě rekonstruovanými prostorami. Do nich se má naše škole v budoucnu stěhovat. Chybět tam nebude ani koncertní sál,“ doplnil ředitel krnovské ZUŠ Kamil Trávníček.