Lidí, kteří nejsou schopni se dopravit k lékaři sami a využívají sanitní službu, není v Krnově a okolí zrovna málo. Někdy se tak může stát, že na sanitku čekají velmi dlouho a jsou z toho rozčarovaní. Nejen v akutních případech musí pacienti do nemocnice sanitkou.

Jsou to většinou starší lidé, kteří se potřebují dostat na vyšetření a zpět, a nemají nikoho jiného, kdo by je na ně odvezl. To je také případ seniora Františka Doboše z Krnova, který je necelý rok po těžkém úraze závislý na péči lékařů. Stal se totiž obětí dopravní nehody, při níž ho na přechodu pro chodce v Opavské ulici v Krnově srazil nepozorný řidič.

„Tatínek měl rozbitou celou pravou polovinu těla. V nemocnici ležel devět měsíců,“ uvedl jeho syn Jiří Doboš. František Doboš proto musí docházet na pravidelné kontroly do ortopedické ambulance. A na tu poslední dlouho nezapomene.

V pondělí 22. srpna ráno ho společně se synem, který ho doprovázel, vyzvedla doma na periferii Krnova v ulici Na Dolním pastvišti domluvená sanitka a odvezla na plánovanou kontrolu k lékaři. Poté, co absolvoval povinné vyšetření, měl počkat patnáct minut, než pro něj sanitka opět přijede.

František Doboš však čekal téměř hodinu, a sanitka nikde. To už začal být nervózní i jeho syn a zaklepal na dveře ambulance s otázkou, co se děje. Sestra pak opakovaně řidiče sanitky urgovala, ten ji při každém telefonátu ujistil, že do deseti minut bude na místě. To se ale nestalo. Po dvou a půl hodinovém čekání to Jiří Doboš vzdal.

„Posadil jsem tatínka na vozík a vezl ho čtyři kilometry až domů. V tom vedru to bylo hotové peklo, taky nejsem nejmladší a zdravý. Jsem v částečném invalidním důchodu,“ zlobil se Jiří Doboš. A co tedy bylo příčinou selhání nemocniční dopravy? „Máme šestnáct sanitních vozů a šestnáct řidičů, kteří jsou v době služby, tedy do osmnácté hodiny, k dispozici všichni, po osmnácté hodině jezdí dva,“ řekla mluvčí krnovské nemocnice Eva Kijonková.

„V těch nejexponovanějších dnech se ale může stát, že dojezd sanitky bude trvat do dvou hodin. Řidiči se totiž mohou s pacienty zdržet a s tím je třeba počítat. Sestry pak většinou volají externí služby,“ sdělila Kijonková.

Sanitku zdržela dopravní nehoda

V případě pana Doboše ale nikdo sanitky externí firmy nevolal. Důvodem byla jedna volná sanitka, která byla objednaná právě pro Františka Doboše. „Sestra podle GPS volala řidiči, který byl v té chvíli volný. Bohužel ale uvízl v zácpě, kterou způsobila dopravní nehoda,“ vysvětlila Eva Kijonková.

„Několikrát to vypadalo, že se mu z ní podaří dostat, a vždy dal vědět do nemocnice, že pro pacienta skutečně přijede. Sestra se proto na externí firmu neobrátila,“ podotkla Kijonková. „Shodou okolností se tak doba čekání opravdu neskutečně protáhla. Panu Dobošovi jsme se za to už omluvili. Taková situace se totiž běžně nestává a neměla by se ani opakovat,“ dodala Eva Kijonková.

Faktem ale zůstává, že pacient na svou sanitku může čekat dlouho. Doba, kterou řidič stráví s předchozím pacientem, se prostě dopředu odhadnout nedá a další možnost – že sestra přivolá taxislužbu, jež má s nemocnicí uzavřenou smlouvu o přepravě nemocných, většina pacientů využít nechce. Službu si totiž musí uhradit sami.

Nezbývá tak nic jiného, než se obrnit trpělivostí nebo poprosit někoho z rodiny.