Na rozcestí mezi Městem Albrechtice, Piskořovem a Biskupicemi stojí půvabná historická kaplička. Právě u ní začíná naučná pohádková stezka ke Krtečkově studánce.

Tato lesní atrakce se vedle rozhledny Hraniční vrch, zámku Linhartovy, Poutní hory, zříceniny Burkvíz a vrchem Dubí stala dalším z cílů Městského turistického okruhu (MTO). Protože na plánování a budování stezky ke Krtečkově studánce se podílela řada místních a podařilo se zapojit i albrechtické děti, nikdo si nechtěl nechat ujít slavnostní otevření.

O víkendu na rozcestí u kapličky bylo živo jako v poledne před orlojem.

MÍSTO STŘÍHÁNÍ PÁSKY SE OTEVŘELA ZÁVORA

„Přesné počty účastníků této zahajovací akce nemáme, ale jen dětí bylo podle rozdaných pamětních předmětů takřka dvě stě. Dorazilo také kolem pěti set dospělých návštěvníků, a to nejen od nás, ale také z Havířova, z Polska a širokého okolí. Celý den proudili lidé směrem ke kapličce a do pohádkového lesa," zrekapituloval úspěšnou zahajovací akci místostarosta Města Albrechtic Martin Špalek.

Tentokrát nebylo nutné připravovat otvírací přestřižení pásky, protože trubači Lesů ČR svými fanfárami doprovodili slavnostní otevření závory na lesní silničce, která vede k nové atrakci.

DVANÁCT ZASTAVENÍ

Zatímco barokní křížové cesty mívaly čtrnáct zastavení, autoři pohádkové cesty ke Krtečkově studánce si vystačili s dvanácti.

První zastavení u kapličky financovalo Město Albrechtice a na zbylých jedenáct poskytly peníze Lesy ČR, Lesní správa Město Albrechtice. Právě proto si přišli prohlédnout reakce prvních návštěvníků lesní správce Svatopluk Folta i jeho předchůdce Vítězslav Závodný a jejich kolegové z lesní správy František Mylek, Milan Košulič a Ivan Roller.

S nápadem vytvoření pohádkové stezky přišel známý šachista Karel Handlíř, který našel velkou podporu ze strany turistického oddílu Albrechtický puchýř. Koncept pohádkové stezky navrhly architektky Iva Škrovová a Petra Ševcůjová z firmy Caprea a na realizaci se podílela místní firma Taylor stavební s.r.o.

PO KRTEČKOVI HROBKA

Mezi jednotlivými zastaveními sklízel velký úspěch hlavně Hejkal, který díky zabudované hlásné troubě umožnil každému pochopit, co obnáší rčení halekat jak na lesy.

„Za vytvoření nejen malého krtečka jako první postavičky na stezce, děkujeme panu Leoši Lvovi Pazderovi z Biskupic. Za financování nejen pohádkové stezky, ale také již dříve vybudované naučné stezky na Dubí vrch, patří poděkování Lesům ČR.

V nejbližší době zaplatí ještě opravu hrobky rodiny zakladatele železáren a drátoven Bohumín Keila von Eichenthurna. Tyto investice představují takřka tři milióny korun," doplnil místostarosta Martin Špalek s tím, že snad nová stezka zůstane neporušena, aby dělala radost všem turistům.

Jeho přání je pochopitelné, protože nedávno bylo od kapličky na křižovatce nad Biskupicemi odcizeno masivní dřevěné posezení, které tu mělo sloužit jako turistické odpočívadlo.

.