Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvacet let se soutěží Šedivé či zelené

Před dvaceti lety si na krnovském odboru životního prostředí řekli, že zkusí ocenit uživatele balkonů, oken a zahrad za zdařilou květinovou výzdobu, aby pozitivní příklady byly inspirací pro ostatní. Soutěž měla vést k zamyšlení, zda se nám víc líbí město šedivé, či zelené.

12.8.2017
SDÍLEJ:

Soutěž Šedivé či zelené už dvacet let v Krnově hledá nejhezčí květinovou výzdobu a nápadité zahrady. Porota už posoudila přihlášené zahrady, okna, balkony i fotografie na téma zeleň ve městě.Foto: archiv

„V soutěži Šedivé či zelené se objevují stálí účastníci, ale přibývají i noví, kteří chtějí zjistit, zda se v péči o svou zahradu ubírají správným směrem. Hodnotící návštěva v zahradách je ale přínosem i pro nás.

Každým rokem jsme příjemně překvapeni výbornými nápady a také tím, kolik času a péče lidé svému okolí věnují. To pak náležitě odměníme,“ uvedla Petra Mužíková z krnovského odboru životního prostředí k letošnímu dvacátému ročníku soutěže.

Ke kvetoucím balkonům, oknům a zahradám přibyla i kategorie Příroda na nečekaných místech ve městě, ve které fotografové dokazují, že se příroda snaží proniknout i tam, kde by to nikdo nečekal.

Rozkvetlé okno v Mánesově ulici

Soutěž Šedivé či zelené už dvacet let v Krnově hledá nejhezčí květinovou výzdobu a nápadité zahrady. Porota už posoudila přihlášené zahrady, okna, balkony i fotografie na téma zeleň ve městě.

Také letos bylo na první pohled vidět, že se soutěžící svým zahradám a květinám v truhlících věnují s láskou a nadšením. „Naše rozhodování proto opět nebylo vůbec jednoduché,“ shrnula Petra Mužíková z odboru životního prostředí.

Z kategorie Rozkvetlé okno, balkon vyhrála okna s truhlíky osázenými Irenou Koutnou, které mohou kolemjdoucí vidět na bytovém domě Mánesova 5. „U vítězky jsme ocenili nejen to, že má květiny na všech oknech bytu, ale také jejich barevnou kombinaci,“ zdůvodnila Petra Mužíková.

Dům v Zeyerově ulici s předzahrádkou

Soutěž Šedivé či zelené už dvacet let v Krnově hledá nejhezčí květinovou výzdobu a nápadité zahrady. Porota už posoudila přihlášené zahrady, okna, balkony i fotografie na téma zeleň ve městě.

V kategorii Rodinný dům porota ohodnotila u soutěžících také snahu udělat něco navíc pro veřejný prostor.

„Po dlouhém rozhodování nakonec zvítězila Dagmar Skopalová ze Zeyerovy ulice, a to z důvodu, protože se snaží na velmi omezeném prostoru zkrášlit i ulici před domem malou předzahrádkou,“ řekla za organizátory Petra Mužíková.

Ocenili fotografie i nápad osázet kolo

Do poslední kategorie Příroda na nečekaných místech ve městě fotografové zasílali snímky zajímavých jevů, které dokazují, že příroda se navzdory člověku snaží sama infiltrovat do města. Ze tří účastníků splnili zadání pouze dva, přičemž vítěz, Karel Oubělický, splnil téma na sto procent.

„Letos jsme udělili také zvláštní cenu. Získala ji Jaroslava Kocourková ze zahrádkářské osady Riviéra za nápad osázení starého jízdního kola, které našla pohozené v příkopě u Guntramovic. To, jak dokázala najít využití pro nepotřebnou věc a ze starého udělat nové, je velmi inspirující,“ uvedl další člen poroty, místostarosta Michal Brunclík.

Soutěžící, kteří se umístili na hodnocených místech, získají odměnu od pěti set do dvou tisíc korun. Bude jim předána formou proplacení dokladů o nákupu rostlinného materiálu, zahradnických potřeb, fotografického materiálu a podobně.

Výsledky soutěže Šedivé či zelené 2017

Rozkvetlé okno, balkon:
1. Irena Koutná (Mánesova 5)
2. Vladislav Hnízda (Jesenická 10)
3. Soňa Bartošíková (Družstevní 11)

Rodinný domek:
1. Dagmar Skopalová (Zeyerova 3)
2. Tomáš a Alena Hrouzovi (Výletní 933/9)
3. manželé Kurejovi (Poštovní 184/2)

Zvláštní cena poroty:
Jaroslava Kocourková (zahrádkářská osada Riviéra, Vysoký břeh)

Příroda na nečekaných místech ve městě:
1. Karel Oubělický
2. Stanislav Bačovský

Autor: František Kuba

12.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Počítačový kurz pro seniory

Ondřej Štveráček Quartet a  Ryan Carniaux

Hudební lahůdka ve Společenském domě

Jazzový klub se vrací pod střechu

Po letní sezoně venkovních festivalů a koncertů se rýmařovský jazzclub opět vrací na pódium Střediska volného času Rýmařov.

Koncert komorního dua

Koncert komorního dua Vientomarero flétnistky Michaely a kytaristy Jiřího Mecových budou moci diváci vidět ve čtvrtek 19. října v sále Základní umělecké školy Bruntál.

Krnov bojoval, ale na body nedosáhl

Zklamaný z výsledku byl po utkání v Bohumíně trenér krnovských hokejistů Jaroslav Plánovský. Hosté nehráli špatně, jenomže zahazovali šance, takový Tomáš Polok zahodil čtyři tutovky.

Horní Benešov se z Frýdku vrátil s prázdnou

Krajská hokejová liga ve středu pokračovala dalším kolem, v jehož rámci do moderní frýdecko-místecké haly Polárka zavítal tým Horního Benešova. Hostům se ale příliš nedařilo a z Frýdku si odvezli prohru v poměru 0:7.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení