Lyžařský ráj ale bude mít přece jen jednu chybu: krutý mráz.

„V lyžařských areálech leží od jednoho do dvou metrů přírodního sněhu, prašanu. Ledové plotny se nikde netvoří a podmínky jsou skvělé jak pro sjezdaře, tak pro běžkaře. Výborně upravené stopy najdou například na Paprsku, na magistrále z Červenohorského sedla na Švýcárnu a Ovčárnu nebo v okolí Skřítku,“ sdělil náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Arktické mrazy i na hřebenech

Na rozdíl od předchozích dní, kdy bylo na horách tepleji než v údolí, dorazila arktická zima už i do vyšších poloh. Návštěvníci hor by proto neměli podceňovat dobré oblečení a nepřepínat své síly.

„Teplota klesá až pod minus dvacet stupňů, takže snadno hrozí podchlazení nebo omrzliny. Návštěvníci hor by se měli před mrazem dobře chránit, rozhodně by měli nosit čepice, šály nebo kukly. Důležité je také nebýt celý den na svahu a jít se čas od času ohřát. Běžkaři by zase měli přizpůsobit zvolené trasy své kondici a počítat s větší námahou. Neměli by ani vyjíždět mimo upravené stopy, kde se sníh může bořit,“ upozornil Klimeš.

Lyžaři a prázdniny

Provozovatelé lyžařských areálů očekávají o víkendu velkou návštěvnost, protože tisíce lyžařů vyrazí na hory v souvislosti se začátkem pololetních prázdnin. Spousta rodin z našeho regionu si udělá prodloužený víkend, a navíc od pondělka mají jarní prázdniny také v Brně, odkud dorazí další stovky milovníků zimních sportů. Žhavou novinkou v Jeseníkách na Červenohorském sedle je moderní čtyřsedačková lanovka, která už dva týdny sjezdaře vozí na severní svahy, odkud mají přístup na sjezdovku.