Budova bývalé krnovské základní školy v Chářovské ulici v posledních letech sloužila jako vzdělávací centrum pro nezaměstnané. Nyní prošla zásadní proměnou, aby mohla začít sloužit jako takzvaný dům na půl cesty.
Práce na přestavbě skončily v listopadu. Dům na půl cesty vznikl během pěti měsíců… „Pět měsíců na přestavbu celé budovy na bytové jednotky bylo poměrně málo času. Věděli jsme, že se nesmí nic pokazit a stavební práce musí probíhat plynule. U stavebních zakázek je vždy riziko, že se práce pozastaví nebo prodlouží. Ale asi jsme měli štěstí a dobré dodavatele," komentoval přestavbu vedoucí projektu Vladimír Plesník z neziskové organizace Reintegra.
Krnov má teprve šestý dům v kraji
Nový dům na půl cesty má devět bytových jednotek a celkovou kapacitu 17 lůžek.
Budou zde bydlet mladí lidé ve věku od 18 do 26 let, například ti, kteří na prahu dospělosti opouštějí dětské domovy, nebo děti z pěstounských rodin po dovršení plnoletosti.
V Moravskoslezském kraji se v současnosti nachází pouze pět zařízení tohoto druhu. Krnovský dům na půl cesty bude zařízením šestým. „Kapacita domu na půl cesty bude sloužit zejména regionu Krnovska a Opavska, kde doposud nebyly tyto služby pro mladé zastoupeny," upřesnil Vladimír Plesník.
Reintegra nabídne bydlení i podporu
Takzvané domy na půl cesty poskytují mladým lidem nejen bydlení, ale ale i mnohem širší podporu při dokončení vzdělání a především při nalezení trvalého pracovního uplatnění.
„Chceme, aby náš dům byl pro mladé lidi jen životním mostem, přes který přejdou do samostatného života. Pomůžeme jim zvládnout obtíže s bydlením, najít dobré zaměstnání, ušetřit si peníze a použít je na vlastní bydlení a budování úspěšné životní kariéry. Navazujeme tím na práci dětských domovů, ale pomáháme i mladým lidem, kteří se ocitli na ulici," charakterizoval poslání domu Vladimír Plesník.
Celková hodnota projektu byla 6,5 milionu korun, z čehož 970 tisíc hradila nezisková organizace Reintegra, která bude krnovský dům na půl cesty provozovat.