Plánujete, že si do budoucna pořídíte nové bydlení na hypotéku? Pokud chcete ušetřit tím, že vám stát vrátí zpět část zaplacených úroků, měli byste více zvažovat, jak drahou nemovitost si kupujete. Hypotéky na vyšší částky totiž budou méně výhodné než dosud.
Kdo si půjčí více než 1,8 milionu korun, úroky si od svého daňového základu neodečte. Vyplývá to z prvních propočtů bankovních odborníků. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) podle všeho ustoupí od svého záměru výrazně utlumit daňové úlevy na hypotéky.
Dnes si člověk může ulevit od základu daně roční úroky až do výše 300 tisíc korun. V praxi tak stát lidem na dani vrátí každoročně skoro jednu až jeden a půl měsíční splátky.
Nová varianta
Původní plán počítal s tím, že by se letos tato částka omezila na 150 tisíc a od příštího roku by nově uzavřené smlouvy nemohly uplatnit žádnou slevu. Šéf státní kasy ale zřejmě ustoupí tlaku vlastního poslaneckého klubu a do budoucna ponechá daňové zvýhodnění hypoték. Leč pouze do maximální výše 80 tisíc korun ročně, a to jak pro staré, tak i pro nové „hypotékáře“. Logicky tím u některých dražších hypoték klesne jejich výhodnost.
„Předně vítáme zachování principu podporovat v České republice hypoteční úvěry na bydlení. Odečíst úroky z úvěru od základu daně je vhodnou pobídkou a řada našich klientů ji využívá. Bohužel snížením ročního limitu se tato pobídka stane méně motivační pro ty, kteří čerpají úvěr vyšší než 1,8 milionu korun,“ odhadl pro Deník šéf Hypoteční banky Jan Sadil.
Banky kvůli konkurenci nechtějí přesně uvádět, kolik procent klientů by se „vešlo“ do nově uvažovaného limitu 80 tisíc ročně. Naznačují to jen podle poměru nejčastějších hypoték.
Tak například zmiňovaná Hypoteční banka (má třetinový podíl na trhu) poskytuje nejčastěji hypotéku ve výši 1,6 milionu korun s fixací na tři až pět let a při LTV 85 %. Zkratka LTV (z anglického loan-to-value ratio) udává, jaký je poměr částky poskytnutého úvěru ku zástavní ceně nemovitosti.
Pokud by se skutečně splnil Kalouskův plán, do nového limitu by se v případě Hypoteční banky vešli všichni klienti s hypotečním úvěrem do výše 1,98 milionu korun při LTV 70% a s úrokovou sazbou 4,04% p.a. (při 3leté fixaci). A dále klienti s úvěrem do 1,88 mil. Kč při 85% LTV a s úrokovou sazbou 4,24% p.a. (opět při 3leté fixaci).
Pohodlná většina?
Na ministerstvu financí ale zatím vládne poměrně značný optimismus. Pokud by se vzala čísla z loňských daňových přiznání, do 80 tisícového limitu by se vešlo 86 procent lidí, kteří slevu uplatnili. Deníku to potvrdila Jaroslava Musilová z Generálního finančního ředitelství. „Za zdaňovací období 2009 uplatnilo odečet úroků z úvěru ze stavebního spoření a hypoték celkem 352 132 subjektů v celkové výši 13 984 540 844 korun,“ uvedla Musilová.
Na druhou stranu je ale potřeba dodat, že rok 2009 byl kvůli krizi tím vůbec nejhubenějším za posledních pár let. Lidé si příliš hypoték nevzali, a když, tak spíše na menší částky.
Tuhý souboj
Novela zákona o daních z příjmů, která obsahuje i nové podmínky pro hypotéky, zamíří v těchto dnech do připomínkového řízení. Jakmile skončí, dostanou zákon na stůl poslanci. Například opozice ale dala najevo, že bude ostře proti.
Kromě omezení hypoték jde hlavně o omezení daňových výjimek na stravenky či režijní jízdenky. Ty by se nově měly danit jako každý normální příjem. Celkově má pak zaniknout celá třetina z celkových 118 výjimek, které teď v zákoně o daních z příjmů jsou.
Nový zákon by měl také zrušit nynější superhrubou mzdu se sazbou 15 procent. Nová sazba daně by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent.