Prvním z dravců byla letošní samice káně lesní, kterou u Skřítku srazil kamion. „Řidič zastavil, ptáka chytil a zavolal mi. My jsme tam zanedlouho přijeli a káni převzali. Měla poraněnou hlavu a páteř. Zpočátku jenom ležela, nepřijímala potravu, takže musela být násilně krmena,“ řekl Petr Schäfer ze záchranné stanice dravců.

Po týdnu se pták začal zvedat a po třítýdenní rehabilitaci jej ornitologové mohli vypustit ve stejném prostoru, kde utrpěl úraz. „To je důležité. Jinak by mohlo docházet k tak zvanému zahušťování populace dravců,“ vysvětlil Petr Schäfer.

Druhým vypuštěným ptákem byl samec jestřába lesního. Toho někdo zranil, když jej po vybrání z hnízda neodborně a neurvale svázal. Ptáka chytili myslivci v bažantnici, kde se zamotal do sítě. „Jestřábovi jsme vyléčili zranění na běhácích a vlepili mu chybějící pera. To vlepování je běžně používaný postup,“ doplnil sokolník Schäfer.

V letošním roce prošlo Stanicí na záchranu handicapovaných dravců a sov už 72 ptáků, valnou většinu se podařilo vyléčit a vypustit zpět do přírody. Stanice byla založena v roce 1995 a léčilo se zde 954 dravců a sov. „Největší byla samice orla mořského, které jsme museli amputovat křídlo, zraněné o vedení vysokého napětí. Ta teď žije v chovné stanici v Liberci. Nejmenší zachráněný pták byl kulíšek nejmenší - sovička velikosti špačka,“ dodal Petr Schäfer.

Ve stanici se podaří po vyléčení vypustit zpět do přírody přibližně dvě třetiny handicapovaných ptáků. Její činnost finančně podporuje Český svaz ochránců přírody a Moravskoslezský kraj.