Stanice je součástí areálu Pradědova zahrádka, který provozuje Obecně prospěšná společnost Sovinecko. Zařízení má nepřetržitý provoz, do přírody vrací až devadesát pět procent handicapovaných ptáků a je součástí národní sítě záchranných stanic s působností v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Jejím zakladatelem, vedoucím a doslova dobrou duší je už šest let známý sokolník a ornitolog Petr Schäfer.

„Průměrně zachráníme a vypustíme každý rok zpět do volné přírody sto dravců a sov. Další přibližně dvě stovky jiných ptáků a zvířat, například labutí nebo kolouchů, pak předáváme do Stanice na záchranu živočichů při ZOO na Svatém Kopečku u Olomouce, se kterou spolupracujeme,“ uvedl Petr Schäfer. Náklady na svůj provoz kryje stanice hlavně z dotací a darů jak jednotlivců, tak i různých společností a organizací. Asi nejvyšší částkou, sedmdesáti tisíci korunami, pak přispívá Český svaz ochránců přírody.

Tyto peníze stanice využívá zejména na nákup krmiva a dalších nezbytností pro handicapované ptáky. Pomoci stanici se letos poprvé rozhodli také radní Moravskoslezského kraje a schválili pro ni dotaci sto tisíc korun. „Částka je určená především na dokrytí mzdových nákladů,“ vysvětlila účel dotace mluvčí kraje Šárka Swiderová. „Jsme pochopitelně rádi, šest roků jsem to dělal prakticky zadarmo. Na mzdy bychom ale potřebovali ještě dalších sto tisíc. Nejvíc by nám však pomohlo, kdyby se našel sponzor a zajistil nám terénní auto, které nutně potřebujeme,“ reagoval Petr Schäfer. Pokud se zadaří, může z Moravskoslezského kraje čekat další finanční podporu.

„Naše kasa není bezedná ale podle možností budeme stanici ve Stránském dotovat i v příštích letech. Je ale docela dobře možné, že se nějaké peníze uvolní už v polovině roku.“ dodala krajská mluvčí Šárka Swiderová.