V Mnichově se podařilo na jednom místě shromáždit 3025 nafouknutých balonků, což je považováno za rekord, který bude zaznamenán v České knize rekordů. Balonky ani drak s nafukovacím ocasem se bohužel nepodívaly na Mnichov z výšky. Místo helia byl v baloncích vzduch, takže nelétaly. Ukázalo se, že Řízení letového provozu ČR o rekordně velkou létající atrakci nad Vrbnem nestojí.

REKORDNÍ DRAK NESMĚL DO OBLAK!

„Ten rekord vznikl vlastně díky mé šestileté dceři. V létě chtěla pouštět draka, tak jsem jí řekl, že musí počkat do podzimu, protože v létě nám drak nepoletí. Viděli jsme na kanálu You Tube, jak létají balonky nafouknuté heliem a napadlo nás vynést draka do nebe na baloncích lehčích než vzduch. Z toho vznikl nápad, že když drak bude mít na ocase spoustu balonků, vynesou ho až do oblak. Bohužel nám v realizaci tohoto plánu zabránilo Řízení letového provozu ČR. Mnichov leží na trase na Ostravu. Vypustit do vzduchu v těchto místech můžete maximálně deset balonků najednou,“ vysvětlil Maik Stuchlík, autor nápadu a hlavní organizátor akce, proč lze draka s rekordním ocasem obdivovat jen na hřišti, ale ne na nebi.

Na vytvoření českého rekordu se podílely děti z těchto mateřských a základních škol (MŠ a ZŠ): MŠ v Břidličné, MŠ Pionýrská, MŠ U Rybníka a MŠ Komenského v Bruntále, MŠ Jesenická a MŠ Ve Svahu z Vrbna pod Pradědem, MŠ Zlaté Hory, MŠ a ZŠ Karlovice, MŠ a ZŠ Karlova Studánka, MŠ a ZŠ Andělská Hora, MŠ Zátor, MŠ Malá Morávka, MŠ Široká Niva a MŠ Holčovice.

„Všimněte si, že balonky nesou barvy Města Vrbna pod Pradědem: oranžovou, modrou a žlutou,“ upozornil Maik Stuchlík. Vzhledem k tomu, že přímo v Mnichově se týden před Drakiádou zřítil větroň a jeho pilot zahynul, místní berou velmi vážně bezpečnostní opatření vydané Řízením letového provozu ČR. Na Drakiádě a vytvoření rekordního draka se podílel také Spolek Přátelé Vrbenska (SPV). „Nečekal jsem, že přijde takové množství lidí a nazdobí se tu tolik balonků,“ sdělil šéf SPV Karel Michalus s tím, že záznam z akce je podkladem pro zápis do České knihy rekordů. Akci moderovala Květa Kubíčková, která má blízko k dětem i k práci s veřejností, neboť působila jako ředitelka Mateřské školky a později také jako starostka Vrbna pod Pradědem.

„Doufám, že příští rok se pokusíme vytvořit nový rekord v počtu nafouknutých balonků,“ uzavřel současný starosta Vrbna Petr Kopínec.

Andrea Martínková

K TÉMATU

K podzimu patří pořádná Drakiáda plná zábavy a soutěží  
Není nic krásnějšího než dětský úsměv. A těch se pořadatelům Drakiády v Mnichově se podařilo vykouzlit spoustu.
Drakiáda je přehlídnou všeho, co létá na principu draka. Soutěžit se na drakiádě může nejen v letu, ale také ve výzdobě. Na sériově vyráběných dracích není nic špatného, ale pro mnohé rodiny se stal drak testem zručnosti, kutilství, vkusu a konstrukčního umění předávaného z rodičů na děti.
Za Nejhezčího doma vyrobeného draka si letos cenu odnesl Štěpán Čapek. Martin a Adéla Therovi si odnesli ocenění za Nejvýše letícího draka. Děti se v Mnichově mohly zapojit i do dalších dračích aktivit jako je třeba kresba nejhezčího draka nebo přednes dračí básničky. Na místě nechyběly ani atrakce typu skákající hrad nebo jízda na koni.
„Původně jsme draka vyráběli na hasičskou soutěž, a když jsme zjistili, že se bude konat Drakiáda v Mnichově, využili jsme jej i pro něj,“ prozradila Julie Rezniková z Vrbna pod Pradědem.
Iveta Smudalová prozradila, jejím dětem Péťovi a Magdalence se na Drakiádě moc líbí a nejvíc je potěšilo, že si na závěr spoustu balonků odstřihnutých z rekordního dračího ocasu mohly odnést domů. Děti se zapojily nejen do demontáže nejdelšího dračího ocasu, ale také do jeho stavby. Nafukování balonků v Mnichově začalo už dopoledne. Některé balonky připravili organizátoři, jiné si zájemci donesli s sebou. „Každá desetimetrová větev s balonky je dílem některé mateřské školy nebo základní školy v okolí,“ sdělil Michal Kaduha z Agentury Dobrý den, dohlíží na regulérnost zápisů do České knihy rekordů.