V sobotu se řada Čechů vydala na návštěvu k sousedům do polské Opawice na velkoryse pojaté dožínky. Celá Opawice se před víkendem proměnila k nepoznání. Všechny ploty zdobily kukuřičné klasy, obilné snopy, dýně, košíky hub a další symboly bohaté sklizně.

Před každým domem seděly u vrat slaměné postavy hospodáře a hospodyně, kteří spokojeně odpočívají po náročných žních před plnou stodolou. Na mnohých zahradách se objevily také žebřiňáky plné snopů, ovoce a zeleniny.

„My jsme letos pozvali také kamaráda z Města Albrechtic, aby před naší chalupou na hrnčířském kruhu ukázal kolemjdoucím, jak se dělá keramika. Dožínky nejsou jen slavnosti úrody, ale také připomínka poctivé ruční práce, starých řemesel a lidových zvyků,“ představoval svého českého kamaráda za hrnčířským kruhem jeden z obyvatel Opawice.

V celé Opawici byla uzavřena automobilová doprava, protože tento denmá absolutní přednost dožínkový průvod. Jednotlivé obce a farmy z okolí Opawice si připravily do průvodu nosítka s velkou slaměnou korunou. Pro všechny účastníky ve svátečním oblečení je velká čest, když mohou aspoň kus cesty pomáhat nést těžká nosítka s alegorickou dožínkovou korunkou.

V čele průvodu pochodovaly mažoretky a za nimi pochodovala česká a polská dechovka. V průvodu se objevují slavnostní uniformy hasičů i policistů. Cílem průvodu je prostranství před kostelem, na kterém dožínkové věnce a koruny požehná kněz.

„Divím se, proč na polské dožínky nejezdí více lidí z Krnovska, protože pro mě je to skutečně velkolepý zážitek. U nás neznám nic podobného, s čím by se daly dožínky srovnat. Je až nepředstavitelné, jak dokáže taková slavnost spojit celou obec dohromady, všechny sociální i věkové skupiny. My s Krnovankou každoročně hrajeme tak na pěti dožínkových slavnostech v Polsku. Tady v Opawici to bylo ještě relativně skromné proti tomu jak vypadají dožínky třeba v Bartultovicích nebo v Krapkowicích. Těm, kteří dožínky ještě neviděli, je musím doporučit,“ uvedl manažer dechovky Krnovanka Martin Hradečný, který se v dožínkovém průvodu také ujal bubnu.