Projekt Ochrana hraniční řeky Opavice, který Krnov podal společně s Hlubčicemi, zahrnuje vybudování kanalizace v Chomýži, a to jak na české, tak na polské straně. „Velmi dobrou zprávou pro nás je, že dotace pokryje 92,5 procenta nákladů na stavbu. Předběžný odhad byl 68 milionů korun, ten se ale může snížit. O jakou částku půjde ve skutečnosti zjistíme po té, co proběhne výběrové řízení, které nyní připravujeme,“ uvedl místostarosta Bedřich Marek.

Na druhém projektu spolupracuje Krnov s Prudnikem. Cílem Vytvoření přeshraničního materiálního základu pro ochranu textilních kulturních tradic Prudniku a Krnova je uchovat pro budoucí generace historii textilnictví, které od 19. století zažívalo v obou městech velký rozmach a mělo zásadní vliv na jejich rozvoj. Prudnik má záměr vybudovat tvůrčí dílnu zaměřenou na textilní tradici a zároveň rozšířit aktivity muzea v Prudniku na problematiku textilnictví. Krnovská část projektu je orientovaná na záchranu budovy vzorkovny v areálu bývalého ředitelství Karnoly, do níž v současné době zatéká. Budova je přitom významnou součástí připravovaného muzea textilnictví.

„Dotace na tento projekt činí 85 procent. Předpokládáme, že oprava střechy společně s výměnou poškozených dřevěných prvků krovu, které mají zabránit tomu, aby budova dále nechátrala, vyjdou na 4,5 milionu korun,“ řekl místostarosta a dodal: „Počítáme s tím, že výstavba kanalizace v Chomýži začne na jaře příštího roku. Střechu vzorkovny bychom chtěli opravit co nejdříve, to znamená, že práce by měly začít ještě letos.“

V souvislosti se ziskem evropské dotace na vybudování kanalizace v Chomýži se odkládá budování druhé etapy plynovodu v této části Krnova, a to i přesto, že na jeho výstavbu již proběhlo výběrové řízení. „Důvodem jsou především technické a provozní záležitosti. Chceme, aby se potíže způsobené výstavbou těchto sítí kumulovaly do jednoho období a ulice nebyly rozkopané nadvakrát. K položení kanalizace a plynu proto dojde současně,“ uzavřel Bedřich Marek.