„Deset tisíc? Tak to máme zajištěnou canisterapii na celý půl rok,“ zářila nadšením Veronika Židková, vedoucí střediska Benjamín Krnov Slezské diakonie. Šek na úhradu canisterapeutických lekcí jí v pondělí dopoledne předala Šárka Bolatzká z krnovské kavárny Malé Café.

„Jsou to příspěvky lidí, kteří na Štědrý den navštívili kavárnu, dostali kávu zdarma a za to se odvděčili tak, že věnovali určitý obnos pro středisko Benjamín,“ vysvětlila kavárnice.

Benjamín je denní stacionář pro dospělé s mentálním a kombinovaným postižením. Canisterapeutka Vladimíra Dudková se svou fenkou novofundlandského psa Crazy seděla uprostřed místnosti obklopená klienty. Marie si užívala krmení piškoty, Natce se líbilo hlavně česání, jejich kamarád sledoval vše z vozíčku a sociální pracovnice mu pomáhala, aby se zapojil.

„Největší radost mám z toho, když se někomu podaří překonat bariéru, kterou vůči psům má a pak díky canisterapii dosáhne něčeho, co se mu předtím nepodařilo. Jeden klient mi třeba řekl, že se mu po canisterapii tak uvolnila ruka, že v dílně udělal něco, co předtím nezvládl,“ vysvětluje Vladimíra Dudková, která chodí se svými psy za klienty různých středisek už 11 let.

„To mohu potvrdit,“ vkládá se do hovoru Veronika Židková. „Jedna maminka říká, že vždycky pozná, že tady byl pejsek, protože její syn je uvolněný, tělo reaguje odpoledne úplně jinak, než ráno,“ říká.

Řada klientů totiž trpí právě zvýšeným svalovým napětím, které se díky kontaktu se psy uvolní. Nejde ale jen o uvolnění. „V létě se můžeme projít po zahradě, v zimě vymýšlíme různé úkoly vevnitř. Klienti se učí vnímat druhou bytost, je to pro ně velmi přínosné,“ vysvětluje canisterapeutka.

„S paní Vlaďkou jsme velmi spokojeni, lekce jsou pestré, stále vymýšlí něco nového, nosí si spoustu pomůcek, hlavně na procvičení jemné motoriky. Její psi jsou velmi příjemní a navíc pěkně voní,“ pochvaluje si vedoucí střediska. Canisterapeutka prozrazuje, že doma mohou klidně i do postele.

O její práci je velký zájem. Má čtyři fenky „novofundlanďanky“, nechce je ale přetěžovat. „Pro psy je to velmi náročné, takže nechci, aby dělali více než dvě nebo tři lekce týdně,“ dodává paní Vlaďka.

Hodinová lekce se chýlí ke konci, nikomu se ale nechce odcházet. Kavárnice Šárka Bolatzká je spokojená, že mohla vidět na vlastní oči, jak bude příspěvek hostů její kavárny využit.

„Jsem ráda, že jsme vybrali zrovna Benjamín a že se z našeho příspěvku podpoří canisterapie,“ říká. A jak si vlastně Benjamín vybrala? „To já ne, ptala jsem se hostů a někdo mi dal na Benjamín tip,“ odpovídá Šárka a všichni v tu chvíli ví, že to byl to dobrý nápad.