Zástupci Policie ČR a Městské policie Bruntál vždy kombinovali výuku dopravní výchovy s praktickými jízdami školáků po dopravním hřišti. „Zájem škol i dětí je velký.
Mimo škol z Bruntálu se zajímaly o výuku i jiné školy z okresu, Malá Morávka, Břidličná, Vrbno pod Pradědem, Horní Benešov, Dvorce a další,“ řekla bruntálská policejní mluvčí Pavla Tušková. Část zmíněných škol se výuky již účastnila, děti získaly zkušenosti i Průkaz cyklisty.
Teoretická část dopravní výchovy probíhá na Základní škole na Cihelní ulici i na dalších školách nadále. S praktickou částí je to horší. „Vše závisí na opravě povrchu dopravního hřiště,“ konstatovala policejní mluvčí Tušková. Opravy závisí zase na penězích. „O potřebách škol víme delší dobu, o čemž svědčí zápisy pracovní skupiny sociální prevence. Věřte, že to je opět a jen věc financí,“ potvrdila koordinátorka sociální prevence bruntálské radnice Šárka Šmatelková.
Město rovněž usiluje o uvedení povrchu hřiště do použitelného stavu. „Situace je ale taková, že z finančních důvodů není možné všechno najednou. Jsme před realizací skateparku, který město spolufinancuje, a další peníze teď zkrátka k dispozici nejsou. Musíme vše řešit postupně,“ řekl mluvčí městského úřadu Jiří Ondrášek.
Rozpočet školynestačí na financování rozsáhlejších úprav
Jak zdůraznil ředitel školy na Cihelní ulici Jiří Pozdíšek, od počátku fungování prý bylo zřejmé, že prostory školy nejsou pro dopravní hřiště příliš vhodné. „Byl jsem ubezpečován, že se jedná o provizorní řešení. Plně souhlasím, že stav hřiště je neutěšený. Zcela však odpovídá finanční situaci školy a města Bruntál,“ uvedl Jiří Pozdíšek. V minulosti podle něj nebyly prostředky na opravu součástí rozpočtu města. To rozhoduje, do jakých sportovišť investovat.
„Rozpočet školy neumožňuje provádět rozsáhlejší venkovní úpravy,“ doplnil ředitel Pozdíšek. Stav hřiště nenechává chladnými ani policisty. „Výuka na dopravním hřišti zatím neprobíhá z důvodu nevyhovujícího povrchu hřiště, které je rozpraskané. Hrozí úrazy dětí, které ještě neumí zcela jízdní kola ovládat,“ reagovala policejní mluvčí Tušková.
Průkaz cyklisty vydávali policisté spolu se strážníky po přezkoušení z teoretických znalostí a praktických dovedností. „Praktické přezkoušení jízdy na kole program dopravní výuky spolu s teoretickou částí uzavíralo, probíhalo vždy ke konci školního roku a je nutné k získání Průkazu cyklisty,“ dodala Tušková.