„Cena nájemného se zvýší na 42 korun za metr čtvereční za měsíc a dojde ke sjednocení sazeb,“ informovala mluvčí krnovské radnice Dita Círová. Kolik platili dosud?

V současnosti existují v těchto domech dvě sazby za metr čtvereční a měsíc. „Pětatřicet korun platí nájemníci, s nimiž byla smlouva uzavřena do poloviny roku 2013, zbývající mají sazbu 40 korun. Tuto nerovnost nové opatření odstraňuje a srovnává výši nájmu na úroveň nájemného v sociálních bytech,“ vysvětlila mluvčí s tím, že nyní placené sociální služby trvale odebírá méně než 50 procent nájemníků.

„Z toho je vidět, že pro řadu nových žadatelů prioritní není péče, ale nízké nájemné,“ dodala.

Na to, aby se nájemníci na změnu připravili, budou mít ještě čas. U smluv uzavřených na dobu neurčitou je nové nájemné platné od 1. července 2018, u nájemních smluv uzavřených na dobu určitou začne platit k termínu obnovení smlouvy. 

„Nájemníci, kteří mají nájemní smlouvu na dobu neurčitou, budou o změnách informováni mimořádně přímo v místě svého bydliště. Postarají se o to pracovníci odboru sociálního krnovského městského úřadu, kteří u příležitosti osobního kontaktu obyvatele bytů upozorní na možnost čerpání příspěvků v případě, že by z důvodu zvýšení sazby měli na podporu nárok.

U některých smluv půjde nájemné nahoru třeba o 300 korun, což v napjatém rozpočtu seniorů může být problém,“ uvedla Lenka Andršová z Městského úřadu Krnov.

Další změnou, kterou nové opatření obce přináší, je vydefinování, kolik osob v jak velkých bytech je žádoucích. Pro jednu osobu je zpravidla určen byt 1+1 nebo 1+kk, pro dvě a více osob pak byt 1+2 nebo 2+kk. 

V domech zvláštního určení město vlastní 222 bytů a v současné době v této kategorii bytů eviduje 77 žádostí.