Středeční seriál Deníku: Domy s historií

Památník byl postaven podle návrhu známého malíře Ericha Hürdena z Karlovy Studánky. Autora inspiroval vzhled kaple sv. Huberta v Karlově Studánce. Výstavbu zajišťoval mnohočlenný organizační výbor pod vedením Ing. Schebka. Provedení stavby bylo svěřeno do rukou vrbenského stavebního mistra Josefa Nitsche.

Vnitřní vybavení je dílem bruntálského soustružníka Böhma. Měděnou střechu provedl místní mědikovec Emil Gaidosch. Celkové náklady činily čtyřicet tisíc korun. Finanční prostředky byly získány částečně z dobrovolných darů, částečně organizovanou sbírkou.

Vnitřek kapličky je vybaven uměleckými řezbářskými výrobky, například křížem, soškami svaté Marie a Josefa, lavicemi a lustrem, ale i kovovými svícny.

Hledáme staré fotografie ojedinělé památky

Na stěnách jsou na umělecky ztvárněných dřevěných deskách jména obětí obou světových válek. Kaplička je řádně udržována a na její údržbu přispěli i bývalí občané, odsunutí v roce 1945.

Pokud někdo z nich přijede k příbuzným nebo jenom tak na návštěvu do Ludvíkova, neopomene se pozastavit u kapličky a zavzpomínat na dobré i zlé.
Historické fotografie pomníku někde existují, ale nejsou v bruntálském muzeu ani v kronikách ludvíkovské obce. Existuje někdo, kdo je má a mohl by je zapůjčit k okopírování? Obec i muzeum by to velmi přivítaly.

(lm)