Do bezvýchodné situace ji dostalo její bývalé vedení, které se v polovině devadesátých let zaručilo místní stáčírně minerálky Salicia za pětatřicetimilionový úvěr. Firma vzápětí zkrachovala. Starosta požádal o pomoc kraj. „Exekuční příkaz je na veškeré nemovitosti obce. Mezi pozemky je i hřbitov, což asi exekutor ze soupisu majetku nepoznal,“ uvedl starosta obce Ladislav Števanka.

Exekutor obec upozornil, že s majetkem už nesmí manipulovat, například jej zatížit u banky. Situace je však pro samotnou obec neřešitelná. I kdyby se v dražbě prodal veškerý její majetek, na dluh by to zdaleka nestačilo. „Prodat školku, kterou jsme teď opravili?Kamby děti chodily? Na Libavou? Neumím si to vůbec představit,“ domýšlel dopady exekuce starosta.

Obec zatím může hospodařit s penězi na účtu, takže její chod není ochromen. Jak bude exekutor z Ostravy v tomto případě postupovat, to se včera nepodařilo zjistit, jelikož mobil nezvedal. Starosta se ještě včera obrátil na vedení kraje s prosbou o pomoc. „Především se zprostředkováním pomoci od státu, protože pro obec je situace opravdu neřešitelná. V konečném důsledku může dojít ke znemožnění samosprávného fungování obce, a to není možné dopustit. V obdobných případech vždy pomohl stát,“ věří starosta.

Směnku drží ostravská společnost Casco Invest z Ostravy. Ta již dříve naznačila možnost mimosoudního vyrovnání. Nedávno se obrátila i na olomoucký krajský úřad, zda by obci s dluhem nepomohl, například formou dlouhodobé půjčky. „V takovém případě jsme ochotni odpustit obci většinu dluhu - 30 milionů korun,“ potvrdil včera Deníku právní zástupce Vladan Tisovský. Vedení kraje jednání o pomoci obci nevyloučilo. „Každopádně každý jsme za své dluhy zodpovědný. Platit za nikoho určitě nebudeme, o půjčce by muselo rozhodnout zastupitelstvo,“ reagoval náměstek hejtmana Ladislav Kavřík (ODS).

Firma se však obrátila místo na samosprávu na krajský úřad. „Jediný, kdo může rozhodnout o takové pomoci, je vedení kraje. Úřad v takové věci určitě ne,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Horák (KDU-ČSL). „Nejprve je ale potřeba udělat analýzu ekonomických možností, které jsou v obci. My neznáme skutečný stav věci,“ poznamenal. Starosta je přesvědčen, že obci by měl pomoci hlavně stát. „Nakonec k nastalé situaci došlo i vinou státu, který špatnými zákony umožnil beztrestně vytunelovat obec. Navíc státní firma Česká finanční tehdy odprodejem směnky soukromé firmě poškodila obec, potažmo stát,“ prohlásil.

Obec se již obrátila prostřednictvím své advokátky s dovoláním na Nejvyšší soud v Brně. Rozsudek vrchního soudu je podle ní nespravedlivý. Za ručení, které dostalo obec do ekonomických problémů, nebyl z někdejší samosprávy nikdo potrestán a dohnán k náhradě škody. Policie stíhala bývalého starostu, avšak odsouzen nebyl. Domašov po zkrachovalé stáčírně ještě splácí dluh, který vznikl později než mnohamilionová směnka. Ten byl ve výši tří milionů korun. Obec za něj i s úroky zaplatila přes 7,6 milionu a ještě jí zbývá uhradit 1,7 milionu korun ministerstvu financí. „Letos máme zaplatit do konce října jeden milion korun. Kvůli exekuci ale netuším, jestli se to podaří,“ povzdechl si starosta.