Jak tyto dezinformace fungují v praxi, ukazuje případ z Krnova, který se odehrál 13. května. Ten den domácí zabíjačka probíhala v Krnově přímo na zahrádce před bytovým domem.

Tento způsob porážky prasete se nějak nepozdával jedné z obyvatelek domu, a tak se obrátila na Městskou policii Krnov s výzvou, ať strážníci prověří legálnost takového počínání.

"Městská policie záležitost konzultovala s pracovníkem odboru životního prostředí. Ten potvrdil, že se nejedná o nic nelegálního. Protože strážníci na místě zjistili, že jsou dodržovány veškeré hygienické předpisy vyžadované veterinárním zákonem, mohla zabíjačka pokračovat," popsala případ mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Domácí zabijačku prasete lze provádět i bez povolení povolení z krajské veterinární správy. Pravidla domácí zabíjačky upravuje předpis č. 166/1999 Sb. veterinárního zákona, který byl v roce 2020 novelizován.

Kancléř Vratislav Mynář (na snímku z 1. února 2019)
Zabijačka v Osvětimanech byla prý nutná. Prase by pošlo, tvrdí kancléř Mynář

Právě nesprávná interpretace této novely způsobila současný informační šum, podobě jako pokuta uložená za zabíjačku prasete v případě hradního kancléře Vratislava Mynáře. Ten během nouzového stavu zorganizoval zabíjačku neregistrovaného prasete v Osvětimanech, což odporuje plemenářskému zákonu.

Dříve se chov s jedním prasetem nemusel hlásit organizaci chovatelů, ale dnes už jde o přestupek. Mynář pokutu zaplatil s vědomím, že neznalost zákona neomlouvá.