Doktoři z krnovské nemocnice patří k těm, kdo v hojném počtu podepsali v posledních dnech protestně výpovědi. Podpisem chtějí docílit zvýšení mzdy a zdokonalení vzdělávacího systému. Na některých krnovských odděleních podepsali dokonce všichni doktoři. „Výpověď podepsalo sto procent lékařů například z ARO, ortopedie nebo z chirurgie.
Z ostatních oddělení podepsalo výpověď zhruba padesát procent lékařů,“ řekl primář a odborový zástupce za krnovské lékaře Bronislav Sedláček. Akce Děkujeme, odcházíme se však týká pouze doktorů, zdravotní sestry zahrnuty nejsou. „Na některých odděleních podepsali všichni doktoři. Je to patová situace. Na jedné straně s jejich počínáním souhlasíme, na druhé straně jsme z celé situace tak trochu v rozpacích. Nevíme, co s námi bude. Navíc nám ze všech stran vykládají, že musíme být s lékaři jeden tým.
Když se ale situace vyhrotí, tak jako například teď, je všechno jinak a každý kope sám za sebe,“ řekla jedna ze sester, která si ze strachu o zaměstnání nepřeje být jmenována. Jak bude vypadat zdravotní péče, pokud opravdu většina doktorů z nemocnice odejde? „Nyní máme dva měsíce výpovědní lhůty. Pevně doufáme, že se situace bude řešit na centrální úrovni. Pokud by tato varianta selhala, krnovská nemocnice je připravena vyjednávat s lékaři sama za sebe,“ řekla mluvčí krnovské nemocnice Eva Kijonková.
Vláda se ale k požadavkům lékařů staví velice vlažně. Místo vyjednávání s nimi vymýšlí krizové plány chodu nemocnic. Poslední přednesený návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera byl, že se z některých zdravotnických zařízení stanou takzvaná centra první pomoci, kde by se akutní případy stabilizovaly a poté se sanitami převezly do plnohodnotných zařízení. „Nevím, jak se tato vyhrocená situace bude řešit. Problémem by se měla zabývat vláda, ta se však k požadavkům lékařů staví laxně. Pokud to tak půjde dál, bude muset vše řešit vedení nemocnice, které se do této situace dostalo zcela nevinně,“ řekl Bronislav Sedláček.Krnovská nemocnice uvažuje také o nejzazším řešení situace.
„Pokud by byla všechna jednání neúspěšná, zavede se v nemocnici tak zvaný víkendový režim. V praxi by to znamenalo, že by se řešily pouze akutní případy plánovaných operací. Doufáme však, že k této variantě nedojde,“ řekla mluvčí Kionková.
Ve všech médiích se diskutuje o lékařích. Jak na tom ale budou zdravotní sestry? „Myslela jsem si, že mám v zaměstnání jistotu. Pokud člověk dělá svou práci svědomitě, má své jisté. Teď se i tato jistota pomalu ale jistě rozplývá. Bojím se domyslet, kam nátlak doktorů povede a jak vše skončí. Nemůžu se ale ubránit pocitu, že nejhůře z celé situace vyjdeme my,“ dodala zdravotní sestra krnovské nemocnice.