Zastaralé koupaliště se už řadu let objevuje v anketách a průzkumech, co by se mělo v Krnově zlepšit.
Záměr revitalizace koupaliště už konečně postoupil do další fáze. Pravděpodobně v listopadu zastupitelé na základě architektonických studií rozhodnou, jakou variantu zvolí. Budou se rozhodovat mezi dvěma možnostmi.
REKONSTRUKCE BAZÉNU, NEBO KOUPACÍ BIOTOP
Bude vhodnější rekonstrukce stávajícího bazénu s tím spojených technologií, nebo vybudování přírodního koupacího biotopu? Ještě než zastupitelé rozhodnou, seznámí se s variantami během podzimu také občané, aby mohli vznést své připomínky a názory.
Architektonickou studii rekonstrukce venkovního koupaliště zpracovala společnost Centroprojekt Group, studii revitalizace koupaliště na přírodní koupací biotop řešila společnost BAPO Rousínov. Protože obě společnosti za sebou mají řadu realizací, navštívili některá jejich díla zástupci města i Technických služeb Krnov, které mají koupaliště ve své správě.
VYDALI SE NA EXKURZE PO KOUPALIŠTÍCH
„Na konci srpna jsme se byli podívat na dvou koupalištích ve Zlíně, a to Zeleném a Panorama, kde byla při revitalizaci použita technologie foliování. Jeden bazén byl takto rekonstruován před patnácti lety, druhý před pěti a jejich provozovatel byl s touto technologií zatím spokojen", uvedl místostarosta Michal Brunclík.
„Přírodní koupací biotopy, které realizovala společnost BAPO, jsme navštívili také dva, a to v Brně-jihu a v Pasekách nedaleko Šternberka. I v těchto případech jsme se od jejich správců snažili získat co nejvíce zkušeností a postřehů," doplnil Brunclík.
HISTORIE KOUPALIŠTĚ
Krnovské koupaliště bylo vybudováno v roce 1934, aby se plavci z našeho regionu mohli připravovat na olympijské hry v Mnichově 1936 na takzvanou Hitlerovu Olympiádu.
V průběhu let se modernizovalo, ale dnešním trendům už dávno nevyhovuje. O jeho rekonstrukci se jednalo mnohokrát, ale zastupitelé se stále nemohli shodnout, zda nebude lepší koupaliště v této lokalitě úplně zrušit a nahradit ho venkovním bazénem u Městských lázní.
Toto řešení by nabízelo výhodné propojení technologií i personálu dnešního krytého bazénu s koupalištěm. Zastupitelé se nehrnuli do nákladné rekonstrukce, když je koupaliště v provozu jen pár nejteplejších týdnů, a po zbytek roku zahálí.
PROČ POSLEDNÍ ZÁMĚR SKONČIL V ŠUPLÍKU
Naposledy se o koupališti intenzivně jednalo v roce 2009. Tehdejší vedení města záměr dovedlo až do fáze zpracování projektové dokumentace. V tomto projektu se počítalo s víceúčelovým bazénem s nerezovou vanou, tobogánem a skluzavkou a dalšími atrakcemi.
Jelikož odhadované náklady se vyšplhaly na více než sto milionů korun a nebyl vypsán žádný příhodný dotační program, v němž by se město mohlo ucházet o spolufinancování, projekt skončil „v šuplíku".
OPRAVIT LÁZNĚ NEBO KOUPALIŠTĚ?
V roce 2012 proběhla diskuse, zda je lepší přednostně rekonstruovat lázně, nebo koupaliště. Občané upřednostnili lázně. Jejich rekonstrukce ale dosud nezačala a nové koupaliště, nebo spíš venkovní bazén lázní, je zatím v nedohlednu. Proto se město vrátilo k myšlence revitalizace stávajícího koupaliště. Stanovilo si ale finanční strop. Rekonstrukce by neměla stát víc než 25 milionů korun.
Letos v dubnu účastníci Fóra Zdravého města opět definovali pořadí problémů, které by město Krnov mělo řešit. Po hlasování veřejnosti oprava koupaliště a rekonstrukce bazénu opět dostaly první místo.