Úspěšnost léčby v tomto zařízení nemá jinde obdoby, navíc je komunita ekonomicky soběstačná.

Svoji cestu si zde našli i Slováci

Pastor Bonus, což v česky znamená Dobrý pastýř, založilo v roce 1993 několik nadšenců, věřících katolíků. Ze skromných začátků postupně vzniklo zařízení, které pojme pětačtyřicet klientů. Kapacita je přitom neustále vytížená, komunita přijímá do svých řad klienty z celé republiky a dokonce i ze Slovenska.

„Já jsem se dozvěděl o této komunitě přes internet. Přijel jsem kvůli tomu, že se psalo, že je to nejlepší komunita, prostě mi vyhovovaly ty požadavky. Jsem tady spokojený a cítím se výborně. Jsou tady dobré podmínky a věřím, že se vyléčím,“ sdělil jeden u klientů, původem právě ze Slovenska.

Osmdesát procent vyléčených

„Naším domem, kompletně celou léčbou, prošlo 223 lidí, z toho jich 180 abstinuje, jsme s nimi v pravidelném kontaktu. Takže za těch šestnáct let máme průběžnou úspěšnost osmdesát procent,“ řekl Petr Opletal, jeden ze zakladatelů a současný vedoucí komunity Pastor Bonus.

Úspěšnost v protidrogových léčebnách se přitom podle statistiky pohybuje kolem třiceti procent. Pastor Bonus má ještě další osobité zvláštnosti.

Páry s dětmi? V Pastor Bonusu to nevadí

„Bereme do léčby i páry, dokonce i páry s dětmi, když má pár dítě. Navíc už pět let jsme soběstačnou komunitou, to znamená že vyžijeme z toho, co si klienti zaplatí za léčbu, z toho, co si tady vychováme, vypěstujeme, případně z nějakých sponzorských darů,“ vysvětlil Petr Opletal.
Právě párová léčba umožňuje pobyt i těm, kteří by jinde neměli šanci. Mladí lidé této možnosti rádi využívají.

„Je to vlastně jediná párová komunita v České republice a proto jsem sem šla se svým přítelem. Před tím jsem byla měsíc v psychiatrické léčebně a tam jsem o této komunitě dozvěděla. Jsme tady dva roky, máme i svůj párový pokoj, takže jako bychom spolu normálně bydleli, můžeme chodit do práce, já chodím do školy, v Olomouci studuji vysokou školu. Jsem zde spokojená, protože mě to vrátilo zpátky do života a cítím se tady skvěle,“ uvedla klientka pocházející z Prahy.

Ladislav Olejníček