Československé orgány v září 1938 zjistily, že hranici v Pelhřimovech nelze uhlídat. Freikorps a henleinovci přes Pelhřimovy propašovali spoustu zbraní, když plánovali ozbrojené povstání na Osoblažsku a Albrechticku. To byl možná impulz, proč ministerstvo obrany v padesátých letech nařídilo celé Pelhřimovy zbořit. Buldozery zlikvidovaly na sedm desítek domů a usedlostí. Z obce zbyl jen kostel sv. Jiří. Stojí tu už od 13. století. Bez farníků neměl využití a chátral. Občas památka sloužila zemědělcům k uskladnění hnojiv a pohraničníci se v kostele schovávali před deštěm. Značné škody zde natropili zloději, vandalové a hledači pokladů.
Od roku 2006 o záchranu kostela usiluje ekologické Hnutí DUHA Jeseníky. „O budoucnosti Pelhřimov diskutuje internetová komunita, takže kromě ekologů sem začali jezdit například umělci a architekti, lidé z větších měst i z větší vzdálenosti,“ uvedl Ivo Dokoupil z Hnutí DUHA Jeseníky, který s týmem dobrovolníků usiluje o opravu kostela a oživení Pelhřimov.
Kostel už byl v tak havarijním stavu, že v zimě 2005 až 2006 se původní střecha pod tíhou sněhu samovolně zřítila. Díky Hnutí DUHA dnes už má kostel opravenou střechu i věž. „Letos pracujeme na vnitřních omítkách a pomáháme archeologům kopat sondy. Než začneme dělat podlahy, chceme zjistit, jestli pod kostelem jsou nějaké hroby. Další sondy pomůžou zjistit původní podobu hřbitovní zdi. Zájemce o historii z polských Pelhřimov Pielgrzymow je přesvědčen, že kolem kostela vedla významná cesta z Nysy do Krnova, v podstatě hlavní císařská silnice. Archeologové doufají, že sondami tuto informaci ověří, nebo vyvrátí,“ uvedl Ivo Dokoupil s tím, že od loňska jsou chloubou kostela nově odkryté fresky, nejspíš z 15. století. Restaurátor už ošetřil a dal konečnou podobu scéně Bičování Krista. Rovněž skončily restaurátorské práce na freskách sv. Jiřího a sv. Kryštofa.
V pelhřimovském kostele přibývají zasklená okna, a nedávno se tu odehrála i první poválečná svatba. Kůr s almarami, kobercem a sedačkou nabízí důstojné zázemí k delšímu pobytu. Studna poblíž kostela už je vyčištěná, ale bohužel elektrifikace se Pelhřimovům dosud vyhýbá a jediným zdrojem proudu zůstává agregát.