Během oslav si hasiči rovněž dosyta zasoutěžili. Každoroční soutěž v požárním útoku začala v dopoledních hodinách příjezdem sportovních družstev v kategoriích mladých hasičů, žen a mužů, aby ukázali a porovnali síly v požární dovednosti.

„Letošní hasičská akce nebyla jen o soutěži, ale hlavně o oslavách významného jubilea sto čtyřicátého výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Ryžovišti,“ řekla starostka obce a zároveň členka tamního hasičského sboru Eva Lašáková. Oslava výročí začala prohlídkou požární zbrojnice. Poté se za doprovodu dechové hudby Podolanka z Rýmařova vydal průvod hasičů a hostů na fotbalové hřiště, kde se pro obec výjimečná společenská událost konala.

Zábava byla pestrá

Starostka a dobrovolná hasička Eva Lašáková zahájila setkání projevem, v němž poděkovala všem, kteří se o sbor a jeho chod přičinili. Pozdravila zároveň hosty, kteří přijeli slavit spolu s místními. Na oslavu výročí přijala pozvání i delegace hasičů z Polska společně se starostou města Ozimku Markem Korniakem, se kterými již několik let obec spolupracuje. Mladí hasiči z města Ozimku se například letos již potřetí účastní hasičského tábora v Ryžovišti.

V programu oslav následovala krátká zmínka o historii ryžovišťského sboru, načež posvětili nový hasičský prapor. Kdo chtěl, mohl dále shlédnout fotogalerii hasičů nejen z Ryžoviště, ale i okolních obcí, již připravil Martin Rechtorik.

„Hlavně děti měly velký zájem o výstavu hasičských autíček a výtvarných děl dětí a mládeže ze soutěže Požární ochrana očima dětí a mládeže,“ uvedla Eva Lašáková. Kulturní a doprovodný program se snažili v Ryžovišti připravit a napasovat pro všechny věkové kategorie. Na své si přišli příznivci dechovky, cimbálovky, bubeníků, neposedné děti si nejvíce užily skákací hrad a trampolínu.

Po celý den oslavy doprovázelo sluníčko, takže nikomu nechyběl úsměv na tváři. „A tak jsme zahájili další projekt pod názvem Prázdniny s úsměvem na tváři, který je spolufinancován Nadací OKD. Oslavy byly první akcí zmíněného projektu,“ doplnila starostka.