Slavnostní předávání plaket prof. MUDr. Jana Jánského se uskutečnilo v pátek 21. listopadu v sále Společenského domu v Bruntále. Rozdáno bylo celkem jednasedmdesát bronzových plaket, devětašedesát stříbrných a šestačtyřicet zlatých, rozhodoval počet odběrů. Za osmdesát odběrů si převzalo mimořádné ocenění v podobě zlatého kříže pět dobrovolných dárců.

Spolu s Bohumírem Fryšem z Krnova, Josefem Tomečkem z Nových Heřminov, Josefem Liškou z Krnova a Miroslavem Chlumským z Bruntálu zlatý kříž získal také Jan Janáč z Rýmařova. „V současné chvíli už mám odběrů přes sto. Poprvé nás do toho naverbovali, když nás obsadili Rusi. Tenkrát to organizoval městský výbor,“ zavzpomínal na dobu, kdy poprvé daroval krev a pokračoval: „Navíc jsem měl nemocného kluka, tak jsem si řekl, že budu dávat krev a to i potom, když se uzdravil.“ Kromě krve Jan Janáč také přibližně třicetkrát daroval krevní plazmu.

Při ceremoniálu oceněným gratulovali zástupci Českého Červeného kříže i Transfuzní služby, a. s. „Chtěla jsem všem dobrovolným dárcům poděkovat za všechny pacienty. Vždy mě dojímá, když někdo udělá něco pro jiného. Někteří pacienti jsou na tu krev odkázaní, jsou závislí jak na červených krvinkách, tak na krevních derivátech,“ konstatovala primářka bruntálské transfuzní stanice Ivana Krajzová.

Při svém projevu v rámci slavnosti poděkovala primářka Krajzová také vedení města a pracovníkům Městského úřadu v Bruntále, kteří převzali nad udělováním cen MUDr. Jana Jánského patronát. „Doufám, že právě tvoříme novou tradici a budeme se tady pravidelně setkávat s lidmi, kteří dokáží obětovat kus sebe sama, aby zachránili jiné,“ řekl místostarosta Bruntálu Václav Mores. Naposledy byla ocenění dobrovolným dárcům krve v Bruntále oficiálně předávána v roce 1999.

Zuzana Pršalová